Dyplomy 2024 w „Plastyku”


         Tegoroczne obrony prac dyplomowych w częstochowskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego odbywają się w dniach 18-23 kwietnia w pięciu specjalizacjach: jubilerstwo, multimedia, mural, ceramika artystyczna i projektowanie graficzne. Oprócz tego każdy absolwent prezentuje prace z malarstwa, fotografii lub rzeźby. Corocznym zwyczajem do końca maja br. prace prezentowane będą na okolicznościowej wystawie podyplomowej w siedzibie szkoły, wstęp wolny – informuje wicedyrektor szkoły Anna Maciejowska.

W roku 2024 po raz pierwszy bronione są prace z kierunku multimediów, a po raz drugi z muralu, pozostałe  trzy kierunki nauczane są od dawna i mają swoją wieloletnią tradycję.

„W czwartek 18 kwietnia gościliśmy obserwatora z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który wyrażał się nader pozytywnie o dyplomach z multimediów. Zaprezentowano pomysły tak przygotowane, że mogły by być już wdrażane do upublicznienia. Zwłaszcza jedna aplikacja, która ma kilka podzespołów, na razie zastrzeżona, jest umieszczona w sieci ale dostęp do niej został ograniczony” – skomentowała wicedyrektor. „Do dyplomu jubilerskiego dołożyli koledzy na wystawę ostatnie sukcesy z tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu towarzyszącego  międzynarodowym targom AMBERIF w Gdańsku. Bierzemy w nim udział od początku, tj. od ponad 20 lat. W tym roku „wzięliśmy” prawie wszystkie nagrody, podtrzymując „tradycję”, utrwalając naszą pozycję…”   – dodała wicedyrektor Maciejowska.

W bieżącym roku uczniowie „Plastyka” na Ogólnopolskim Konkursie Złotników „Bursztynowe Rzemiosło” AMBERIF SPRING 2024 otrzymali sześć spośród ośmiu nagród (zajęli trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia), rok wcześniej też sześć ale spośród siedmiu wówczas przyznanych. Konkurs ten objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Narodowego Muzeum  Gdańska oraz Związku Rzemiosła Polskiego, Miasto Gdańsk jest głównym partnerem wydarzenia – uzupełnił szczegóły nauczyciel jubilerstwa Paweł Krzyszkowski.

„W tym roku Ministerstwo upubliczniło po raz pierwszy ranking szkół plastycznych, w którym zostaliśmy „obdarowani” tzw. „srebrną tarczą” – wyznacza ona pozycję szkoły. Oznacza to, że znaleźliśmy się w grupie szkół odznaczonych tym prestiżowym wyróżnieniem” – wyjaśniła nasza rozmówczyni. „Wyróżnienie przyznawane jest w oparciu o rozmaite kryteria: począwszy od sukcesów w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w ciągu kolejnych lat, brane są pod uwagę pozycje i ilość absolwentów, którzy studiują, szczególnie w akademiach i uczelniach humanistycznych związanych w kulturą i sztuką, poziom zdawanej matury i innych egzaminów, zwłaszcza dyplomowych itd.” – dodała następnie.

Szkoła w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 80-lecie. Jej początki sięgają roku 1945 kiedy założono Wolną Akademię Sztuk Pięknych w Częstochowie. Współtworzyli ją wybitni artyści i pedagodzy, którzy trafili do naszego miasta z Warszawy po upadku powstania. Historii szkoły poświęcona jest stała wystawa planszowa prezentowana na I kondygnacji Liceum przy westybulu. Grono pedagogiczne zachęca kandydatów do ubiegania się o przyjęcie do szkoły. W obecnym roku ilość uczniów kończących szkoły podstawowe będzie mniejsza niż w ostatnich latach, kiedy szkoła przeżywała prawdziwe „oblężenie”, jak taką sytuację się potocznie nazywa. W zeszłym roku spośród ubiegających się o przyjęcie kandydatów szkoła musiała odrzucić taką ich ilość, która w innych okolicznościach pozwoliła by na utworzenie osobnej klasy.

Pięcioletnie liceum kształci do zawodów kreatywnych; każdy z absolwentów ma też za sobą kształcenie nie tylko w zakresie umiejętności warsztatowych ale i projektowania. Nawet gdyby nie podjął studiów to już jest przygotowany do pracy zawodowej w zakresie ukończonego kierunku. Otrzymuje dyplom z tytułem plastyka o danej specjalności i świadectwo maturalne.

Rozmawiał: Maciej Świerzy

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *