Czwartek 9.06.2022, godz. 19.00 Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Waldemar Malicki – fortepian
Adam Klocek – dyrygent, prowadzenie
Maurice Ravel – Moja matka gęś
Clive Richardson – „London Fantasie” na fortepian i orkiestrę
Dariusz Zboch – Vivaldiana
Suita na fortepian i smyczki na motywach „Pór roku” Antonio Vivaldiego (opracowanie partii fortepianu Kamil Piotrowski)
Ferenc Liszt – Fantazja węgierska
Waldemar Malicki – jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich – solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000 i 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.
Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii. Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im.I.J.Paderewskiego. Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” w Nowym Sączu. Jest współautorem i wykonawcą projektu „Filharmonia Dowcipu” w reżyserii Jacka Kęcika realizowanych dla TVP. Laureat Telekamery 2009, Wiktora 2011 oraz nagrody TVP „Artysta bez granic” 2016.
O sobie mówi:
pianista polski, żyjący. Wszechstronność talentu pozwala mu na niespotykane w świecie zabiegi klawiaturowe. Znany z niezwykle bliskiego kontaktu z publicznością, w zadziwiający sposób łączy wirtuozerię muzyczną i słowną. Humor, zaskoczenie, brak granic wyobraźni i delikatna pikanteria zmieszana ze swoistą elegancją. Nie traci klasy, nie wprowadza polityki, codziennie ćwiczy palce i fanatycznie bawi publiczność w kraju i za granicą.
Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej zaprezentuje: Fantazję Londyńską Clive’a Richardsona, Fantazję węgierską Ferenca Liszta oraz Suitę na fortepian i smyczki na motywach „Pór roku” Antonio Vivaldiego – Vivaldiana Dariusza Zbocha (opracowanie partii fortepianu Kamil Piotrowski). Koncert rozpocznie suita Moja matka gęś Maurice’a Ravela.