W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie odbyły się dwie kolejne publiczne obrony prac doktorskich.
W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie odbyły się dwie kolejne publiczne obrony prac doktorskich.
Magister Andrzej Suchcitz przedstawił rozprawę zatytułowaną “1 Pułk Ułanów Krechowieckich w ramach Polskich Sił Zbrojnych 1941-1947”. Jego praca zyskała uznanie fachowców. Andrzej Suchcitz stał się siódmym doktorem wypromowanym przez WSP na Wydziale Filologoiczno-Historycznym na kierunku historia. Promotorem pracy był prof. dr hab. Tadeusz Dubicki,
recenzentami: prof. dr hab. Tadeusz Panecki i Prof. dr hab. Wojciech Rojek.
Andrzej Suchcitz urodził się w Londynie, gdzie obecnie mieszka. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej studiował na Uniwersytecie Londyńskim na Wydziale Nauk Slawistycznych. Tam zyskał tytuł magistra nauk humanistycznych. Pracę napisał pod okiem kierunkiem znanego w Polsce historyka prof. Normana Daviesa. Obecnie pracuje jako kierownik Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz Studium Polski Podziemnej. Osobiste kontakty z pracownikami naukowymi WSP sprawiły, że właśnie w Częstochowie postanowił napisać i obronić pracę doktorską.
Ósmym doktorem na kierunku historycznym WSP został Wojciech Grobelski. Przygotował on pracę na temat “Generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz 1894-1985”. Promotorem pracy był: prof. dr hab. Bogusław Polak, recenzentami: prof. dr hab. Tadeusz Panecki i prof. zw. dr hab. Bennon Miśkiewicz.
Wojciech Grobelski studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Służył w Śląskim Okręgu Wojskowym, a później w Pomorskim Okręgu Wojskowym. Ukończył zaoczne studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace magisterską opracował na temat “Odznaczenia bojowe i wojskowe II Rzeczypospolitej”.
UG