Blisko 300 delegatów i delegatek, obserwatorów oraz gości z całej Polski przyjedzie do Warszawy w dniach 23-25 kwietnia (piątek-niedziela) na XI Zjazd Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), drugiej co do wielkości organizacji harcerskiej w Polsce.
Zjazd ZHR jest najwyższą władzą Związku i odbywa się raz na dwa lata. Decyduje o podstawowych sprawach ideowych, programowych i strukturalnych organizacji. Jego celem jest również wybranie nowych władz, w tym Przewodniczącego oraz Naczelniczki Harcerek i Naczelnika Harcerzy. W tym roku odbywa się on już jedenasty raz.
W najbliższy piątek w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie 267 delegatów i delegatek, wybranych w demokratycznych wyborach przez instruktorów we wszystkich okręgach Polski, będzie obradować nad przyszłością Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Uroczystości zaprzysiężenia nowych władz Związku odbędą się w niedzielę (25.04) rano, ok. godziny 10:30 w miejscu Zjazdu. Spotkanie miało być także okazją do przyznania odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego – druhnom i druhom seniorom związanym z organizacją.
Pierwszy Zjazd ZHR, zwany Walnym, odbył się w dniach 1-2 kwietnia 1989 roku w Sopocie . Jego efektem było m.in. uchwalenie statutu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz wybór władz – Przewodniczącym ZHR został wówczas prof. hm. RP Tomasz Strzembosz (historyk), a Naczelnikiem hm. Krzysztof Stanowski (obecnie wiceminister edukacji).
Więcej informacji udziela:
phm. Anna Kowalska, e-mail: ania@zhr.pl, tel. kom. 509-790-759
Zjazd relacjonowany będzie poprzez:
strony internetowej: www.zjazd.zhr.pl
profilu na Facebook: http://www.facebook.com/home.php#!/pages/XI-Zjazd-ZHR/115878121758012?ref=ts
***
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizacją wychowawczą, założoną w 1989 roku. Korzenie ZHR sięgają 1980 roku, kiedy powstały Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) skupiające niezależne, tzw. niepokorne środowiska harcerzy i instruktorów. ZHR nawiązuje bezpośrednio do tradycji skautingu polskiego. Fundamentem wychowania są wartości chrześcijańskie, Prawo Harcerskie i przykład własny instruktorów. Organizacja stawia na wszechstronny rozwój dzieci
i młodzieży, propagowanie postaw obywatelskich w atrakcyjnej i aktywnej formie, połączonej z przygodą. ZHR liczy 16 tysięcy członków, w tym 1 500 instruktorów i jest drugą co do wielkości organizacją wychowawczą w Polsce. www.zhr.pl
r