Szczególna modlitwa za Ojczyznę, wspólne odśpiewanie polskiego hymnu, obchody Światowego Dnia Ubogich i ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze.
11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa za Ojczyznę. W samo południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego a to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza św. w duchowej łączności z Polonią świata odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Transmitowana będzie przez polską stację telewizyjną – EWTN. Msza św. za Ojczyznę celebrowana będzie także o godz. 7.00 z transmisją w TVP, o 9.30 – transmisja TV Trwam i o godz. 15.30.
Jasna Góra nazywana często Duchową Stolicą Narodu zawsze odgrywała ważną rolę w historii naszej Ojczyzny, o czym świadczą złożone tutaj pamiątki, wota od królów do czasów „Solidarności” i współczesnych. Jak podkreślają Paulini w te szczególne wota wpisana jest „dusza polskiego narodu”. Wszystkie zgromadzone tu obiekty mają wartość podwójną: jako zabytki muzealne i jako wota. Zawierają historię losów ludzi, którzy złożyli je u stóp swej Królowej i Matki.
W ramach obchodzonego 14 listopada V Światowego Dnia Ubogich w tym roku pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Tego dnia z pielgrzymką przybędą przedstawiciele Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Natomiast w przeddzień (13 listopada) odbędzie się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych organizowana przez Caritas Polska.
Na dorocznym ogólnopolskim spotkaniu 13 XI zgromadzą się muzycy kościelni. Odbędą się także modlitewne czuwania zgromadzeń michalickich oraz współpracowników sióstr pallotynek.
Pod hasłem „Postawić wszystko na Maryję”, zaczerpniętym od bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się na Jasnej Górze w nocy z 12 na 13 listopada IX Czuwanie Michalickich Zgromadzeń Zakonnych. Wezmą w nim udział księża michalici i siostry michalitki a także przedstawiciele grup i stowarzyszeń związanych z michalickim charyzmatem i ideą bł. ks. Bronisława Markiewicza. Rok 2021 to czas jubileuszu stulecia oficjalnego zatwierdzenia Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, założonego przez bł. ks. Markiewicza.
13 listopada na Jasnej Górze na swojej dorocznej pielgrzymce zgromadzą się muzycy kościelni. Będzie to także czas dziękczynienia za bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – i jak podkreślają organizatorzy – za Jego wiarę, która “nie cofnęła się przed więzieniem i cierpieniem”, a także bł. Matkę Różę Czacką. Hasłem będą słowa Prymasa: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Na pielgrzymkę zaproszeni są: dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy, zespoły wokalno-instrumentalne. Spotkanie rozpocznie się o 10.00 w Sali Papieskiej. W programie: Liturgia pokutna, wykład ks. dr. hab. Mariusza Białkowskiego “Muzyka liturgiczna prawdziwym znakiem świętej liturgii”. O godz. 13.30 w bazylice sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. O godz. 14.45 zabrzmi uroczysty koncert w wykonaniu Zespołu solistów Lumen Vocale.
Cały listopad otwarta jest XVII-w. krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Miejsce, gdzie przez kilka wieków chowano paulińskich mnichów, na co dzień jest niedostępne dla pielgrzymów.
Izabela Tyras/Mirosława Szymusik
fot. Jasna Góra