Bezdomność zwierząt staje się współczesnym problemem. Najskuteczniejszymi sposobami walki z nią są kastracja oraz znakowanie zwierząt. Fundacja ZWIERZ przy współpracy aż 31 gmin przeprowadziła ZWIERZową Akcję Kastracja! Przedstawiciele Fundacji wyliczyli, że do września 2021 r. udało się wykastrować 979 zwierząt (484 koty właścicielskie, 142 koty wolno żyjące, 353 psy). Na pierwszą edycję tej inicjatywy z funduszy gmin i Fundacji przeznaczono aż 208 712 zł.
O współpracy z Fundacją podczas I edycji ZWIERZowej Akcji mówi wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda
W jaki sposób Pańska Gmina dowiedziała się o akcji?
- Informacja o Zwierzowej Akcji Kastracja dotarła do Gminy Lelów dzięki jednemu z naszych mieszkańców, któremu na sercu leży dobro zwierząt. I był to strzał w dziesiątkę, bo mieszkańcy nadzwyczaj pozytywnie odpowiedzieli na apel Fundacji. Środki zaplanowane na ten cel zostały od razu zagospodarowane. Widzimy, że świadomość naszych mieszkańców w przedmiocie opieki nad zwierzętami z roku na rok rośnie. W przyszłym roku planujemy kontynuowanie tej inicjatywy.
Jak przebiegała współpraca z Fundacją?
- Zwierzowa Akcja Kastracja pozwala zmniejszyć liczbę rodzących się zwierząt, a tym samym zmniejszyć liczbę zwierząt niechcianych. Dzięki akcji każdy mieszkaniec naszej gminy mógł wykonać bezpłatnie sterylizację bądź kastrację swojego psa lub kota, co na pewno w jakimś stopniu wpłynęło na zmniejszenie problemu bezdomnych zwierząt na terenie gminy Lelów. Współpracę z Fundacją należy zaliczyć do bardzo udanych. Świetnym pomysłem jest sterylizacja i kastracja zwierząt, posiadających swoich opiekunów. Moim zdaniem pozwoli to w dużej mierze ograniczyć problem porzucanych zwierząt. Fundacja Zwierz jest dobrym partnerem do współpracy w walce z problemem bezdomności zwierząt. Pracownicy są dobrze przygotowani merytorycznie, gdy pojawiły się z naszej strony jakieś wątpliwości, potrafili rzetelnie wszystko wyjaśnić.
Czy udało się zmniejszyć skalę bezdomnych zwierząt na terenie Gminy?
- W moim odczuciu tak. Co prawda, Zwierzowa Akcja Kastracja jest realizowana pierwszy raz na terenie Gminy Lelów. Podejrzewam, że im więcej psów i kotów właścicielskich w następnych latach uda nam się wysterylizować bądź wykastrować, tym skala bezdomnych, porzucanych zwierząt będzie mniejsza. Na to liczę. Koszty wyłapywania i umieszczania porzucanych zwierząt w schronisku z roku na rok rosną, w związku z czym trafniejszym rozwiązaniem jest zapobieganie bezdomności poprzez ograniczenie liczby niechcianych rodzących się zwierząt.
Proszę opowiedzieć, jakie jeszcze działania na rzecz zwierząt wprowadza lub planuje Gmina?
- Na pewno w przyszłym roku będziemy kontynuować dofinansowywanie zabiegów sterylizacji/kastracji zwierząt mających swoich opiekunów. Ponadto planujemy wprowadzić również bezpłatne znakowanie zwierząt właścicielskich. Każdy mieszkaniec, który zgłosi się do gminy, będzie mógł za darmo zachipować swojego psa lub kota. Znakowanie ułatwi późniejsze odnalezienie swojego zwierzęcia, w przypadku gdy nasz pupil się zagubi. Gmina Lelów również od kilku lat wspiera adopcje porzuconych i błąkających się zwierząt.
Zalety kastracji zwierząt
– redukcja populacji psów i kotów bezdomnych, co wiąże się zarówno z redukcją zagrożeń dla ludzi, ale także dziko żyjących zwierząt,
– ograniczenie włóczęgostwa zwierząt bezdomnych,
– podniesienie walorów regionu (wałęsające się zwierzęta bezdomne noszą skojarzenia z krajem słabo rozwiniętym, biednym)
– zadowolenie społeczności, która z roku na rok przejmuje się coraz bardziej losem zwierząt towarzyszących
Tekst: Weronika Książek i Małgorzata Matyja
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.