Przełomowe rozwiązanie dla ekologii i przemysłu naukowców z Politechniki Częstochowskiej!


Rocznie na całym świecie powstają miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych i ubocznych produktów spalania. Do tej pory brakowało pomysłu na ich zagospodarowanie. Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej wynaleźli przełomowe dla ekologii i przemysłu rozwiązanie. To lekkie kruszywo kompozytowe CLA i ultralekkie kruszywo ultrakompozytowe UCLA

 

Kruszywa kompozytowe oraz ultra kruszywa kompozytowe to innowacyjne materiały, które mogą zastąpić część kruszyw naturalnych stosowanych w budownictwie, a ich szczególną zaletą jest to, że powstają z materiałów odpadowych, dla których ponowne zastosowanie jest mocno ograniczone. Kruszywa powstają w 100% z materiałów odpadowych, czyli: ubocznych produktów spalania oraz odpadów z pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych. W specjalnym procesie termicznym następuje połączenie tych dwóch substratów i uformowanie kruszywa o prawie kulistym kształcie i założonej granulacji. Kruszywo takie może zostać wykorzystane do produkcji betonu, wyrobów betonowych czy też popularnych suchych mieszanek stosowanych w budownictwie. Zakres i możliwości aplikacji tego typu materiałów są cały czas badane i rozwijane. Można tutaj rozważać wykorzystanie specjalnych cech tego kruszywa, jakimi są np. niska gęstość i duża porowatość, rozważając zastosowania w funkcjach izolacyjnych, akumulujących wilgoć czy też drenażowych.

Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej oraz twórcy rozwiązania zapraszają potencjalnych inwestorów chcących wdrażać technologię lub ją komercjalizować do kontaktu i współpracy.

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *