Samochód to pojazd, który daje niezależność i wygodę przemieszczania się. Ważne, żeby był bezpieczny, a o to można zadbać, wykonując regularne przeglądy. Może je zrobić w profesjonalnym serwisie, ale wiele drobnych napraw i podstawową kontrolę stanu technicznego można sprawdzić w domu. Do tego niezbędne będą narzędzia, które warto mieć pod ręką, posiadając samochód.
Narzędzia, które działają na powietrze
Narzędzia pneumatyczne wykorzystują do działania sprężone powietrze. Są bardzo praktyczne, bezawaryjne oraz wygodne w użyciu. W odróżnieniu od elektrycznych są również bezpieczne i może je stosować w każdych warunkach, nawet podczas deszczu. Narzędzia takie przydają się podczas pracy przy samochodzie. Można je wykorzystać do szlifowania, polerowania czy wkręcania i odkręcania śrub. Są lekkie, więc będą komfortowe w użyciu, podczas pracy pod samochodem.
Narzędzia do szlifowania
Jest kilka rodzajów szlifierek pneumatycznych, które różnią się przeznaczeniem. Do wyrównywania płaskich lub zaokrąglonych powierzchni świetnie nada się szlifierka oscylacyjna. Stosowana jest ona przede wszystkim przez lakierników. Natomiast do trudno dostępnych miejsc, jak krawędzie i wgłębienia sprawdzi się szlifierka taśmowa. Kątowa szlifierka wyrówna spawane elementy i można nią ciąć.
Przykładowe zdjęcie różnych narzędzi do samochodu, pobrane z
czesciauto24.pl
Klucze i zestawy narzędzi pneumatycznych
W pracach przy samochodzie przyda się klucz udarowy, który pozwala na wydajne odkręcanie i przykręcanie różnego rodzaju śrub oraz klucz kątowy, który będzie wygody w trudno dostępnych miejscach. Każdy zestaw kluczy pneumatycznych powinien zawierać dodatkowe akcesoria takie jak nasadki udarowe, węże poliuretanowe czy taśmy teflonowe, przydające się do prac wulkanizacyjnych.
Szczypce i klucze — podstawowe narzędzia samochodowe
Narzędziem, które jest najczęściej wykorzystywane przy pracach samochodowych, są klucze. Mogą być nasadowe, zapadkowe oraz płaskie. Przydatne są również przedłużki i przeguby, dzięki którym używanie kluczy będzie wygodniejsze. Narzędzia tego rodzaju wykorzystywane są do przykręcania i odkręcania różnego rodzaju śrubek, a nawet montażu rur. Szczypce będą idealne do zaginania drutów, chwytania przedmiotów, przecinania. To przedłużenie rąk, które nie zawsze są w stanie dostać się w każdy zakamarek.
Akcesoria przydatne przy pracy w warsztacie
Przy wszelkich pracach motoryzacyjnych warto mieć kilka par rękawiczek, które ochronią ręce nie tylko przed brudem, ale również przed różnymi substancjami. Wszystkiego, czego nie da się przykręcić, można przykleić. Taśmy sprawdzą się również do uszczelniania wężyków i rur. Warto mieć dobrej jakości nożyczki, które będą przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy przy samochodzie.
Przechowywanie narzędzi samochodowych
Odpowiednie przechowywanie narzędzi i akcesoriów samochodowych jest bardzo ważne. Wpływa na szybkość pracy, ponieważ jest mniejsze ryzyko zagubienia części, wszystko jest na swoim miejscu. Dodatkowo łatwiej wtedy dostrzec, że któreś z narzędzi należy poddać serwisowi lub wymianie, co wpływa na bezpieczeństwo. Bardzo dobrze do organizacji sprawdzają się różnego rodzaju skrzynki. Można w nich trzymać małe części, ale również wielkie narzędzia. Zestawy narzędzi często mają swój pokrowiec, warto jednak te najczęściej używane przywiesić w zasięgu ręki, na przykład na tablicy.
Jakie narzędzia warto mieć w samochodzie?
Samochód to nie warsztat, więc nie trzeba zabierać ze sobą wszystkich posiadanych narzędzi. Wystarczą najbardziej popularne rozmiary kluczy i szczypiec. Warto zabrać klucz do kół, jeśli będzie konieczna wymiana. Ze względów bezpieczeństwa nie można zapomnieć o latarce czy kamizelce odblaskowej. Dobrze jest również mieć przy sobie matę, na której można się położyć, żeby zajrzeć pod samochód oraz kilka szmat do wycierania. Z takim zestawem każda podróż będzie spokojna, nawet jeśli pojawią się nieprzewidziane naprawy.
Wnioski nasuwają się same — narzędzia, wykorzystywane do pracy przy samochodzie są niezwykle ważne. Wpływają na bezpieczeństwo podróży, ponieważ dzięki nim można nie tylko naprawiać, ale również sprawdzać i zapobiegać różnym usterkom.
Photo by Kenny Eliason on Unsplash
artykuł zewnętrzny