6 czerwca br. parlamentarzyści i radni PiS-u z okręgu częstochowskiego przypomnieli najważniejsze inwestycje, jakie zrealizowano w ostatnim czasie z środków rządowych w Częstochowie. I jest ich sporo.
Konferencja w Częstochowie odbyła się w ramach nowej, ogólnokrajowej kampanii Prawa i Sprawiedliwości „Trasa dotrzymanego słowa”. Senator Ryszard Majer podkreślił, że PiS stawia na równy rozwój ośrodków miejskich i wiejskich, bo każdy obywatel ma prawo do godnego życia. – Wpieramy nie tylko te duże sztandarowe miasta, które rozwijały się w poprzednich latach, od 8 lat rozwijamy takie jednostki, jak miasto Częstochowa, która nie jest miastem wojewódzkim, ale jest jednym z największych miast powiatowych i tutaj pragniemy, żeby jak najwięcej się działo – mówił senator Majer. Przypomniał, że Uniwersytet Częstochowski, przed którym miało miejsce spotkanie, od 1 czerwca jest już uniwersytetem klasycznym. – To stało się dzięki zaangażowaniu wielu osób. Na przestrzeni ostatnich lat przekształciliśmy Akademię Jana Długosza najpierw Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, a obecnie w uniwersytet klasyczny. Do grona osób, które szczególnie wpisują się w rozwój tej jednostki, zalicza się pan poseł Szymon Giżyński, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przez wiele lat był szefem fundacji na rzecz utworzenia uniwersytetu – mówił podczas konferencji senator Ryszard Majer.
Trzeba dodać, że właśnie poseł Szymon Giżyński wiele lat temu stwierdził, że Częstochowa zasługuje na uniwersytet i dążył do realizacji tego planu, choćby poprzez wspieranie działań inwestycyjnych i budowę nowej, niezbędnej dla uczeni infrastruktury, zabiegając o pomoc finansową rządu. Dzisiaj mamy prężnie działający i rozwijający się uniwersytet, na którym od roku funkcjonuje kierunek lekarski. A silne uczelnie to podstawowy element rozwoju miast i regionów. Radna wojewódzka Beata Kocik przypomniała o tym, że uczelnia otrzymała także dotacje finansowe m.in. na laboratorium działań środowiskowych. Mówiła także o wyjątkowo dużej pomocy rządu Prawa i Sprawiedliwości na modernizację szpitala wojewódzkiego. – To kwota blisko 100 milionów złotych, za które wyremontowano oddziały położnicze i chirurgiczne. To utworzenie Zakładu Medycyny Nuklearnej, wyposażony w w nowoczesne urządzenie hybrydowe z tomografem komputerowym, dzięki któremu lekarze mają możliwość zestawienia obrazów scyntygraficznych i tomograficznych, co daje bardzo duże możliwości diagnostyczne, także w diagnostyce nowotworów – mówiła Beat Kocik.
Z kolei radny PiS-u Paweł Ruksza mówił o środkach rządowych, które trafiły do miasta na rozbudowę stadionu Rakowa. – Niedawno na stadionie Rakowa premier Mateusz Morawiecki zadeklarował kolejne środki w wysokości 40 mln zł. Wiele osób pyta się, czy to jest prawda, czy rząd jest w stanie wesprzeć tę częstochowską inwestycję. Ja nie mam żadnych wątpliwości – powiedział radny Ruksza. Wspomniał jednocześnie o wcześniejszych przyznanych środkach na modernizację stadionu. Mowa tu o 10 milionach pozyskanych kilka lat wstecz, dzięki staraniom posła Szymona Giżyńskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Sprawy inwestycji drogowych w mieście poruszyła radna Monika Pohorecka. Wśród dofinansowanych inwestycji z środków centralnych wymieniła m.in. przebudowę ulic Korfantego i Bugajskiej, remont ulicy Złotej, czy Jesiennej.