Dzieciństwo to najpiękniejszy i najbardziej beztroski czas w życiu człowieka. Pełen radości, uczenia się świata, nabywania nowych umiejętności, ale także poznawania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Szczególnie zagrożeni wypadkami są najmłodsi mieszkańcy wsi, przebywający w gospodarstwie rolnym, które jest miejscem pracy ich rodziców. Dorastanie w takim środowisku wymaga uwagi oraz ostrożności, ale przede wszystkim znajomości występujących tam zagrożeń.
Dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kieruje swoje działania prewencyjne także do dzieci rolników. Mogą one uczestniczyć w pogadankach i szkoleniach organizowanych w szkołach przez pracowników Kasy, z platformy e-learningowej oraz gier czy filmów edukacyjnych dostępnych na stronach internetowych KRUS.
Ale jednym z najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych działań prewencyjnych Kasy są liczne konkursy, w tym konkursy dla dzieci i młodzieży. W czerwcu br. zakończyły się: XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Bezpiecznie na wsi oraz III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Oba konkursy przebiegały pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” i dotyczyły sposobów zapobiegania najczęściej zgłaszanym do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypadkom – upadkom osób. Konkursy są częścią kampanii prewencyjnej KRUS „Rola rolnika, by upadku unikał” i mają na celu promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym przebiegał pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz patronatem medialnym TVP Info. Był adresowany do dzieci urodzonych w latach 2008-2011, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu co najmniej 4-wersowej rymowanki, popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka upadków osób w gospodarstwach rolnych
14 czerwca br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się gala podsumowująca wyniki konkursu. Poza laureatami i ich rodzinami wzięli w niej udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik oraz Zastępca Prezesa KRUS Marek Surmacz. Podczas uroczystości laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz tablety ufundowane przez Prezesa KRUS oraz upominki od Ministra Edukacji i Nauki.
W trzeciej edycji konkursu uczestniczyło 1 521 dzieci z terenów wiejskich. Rymowanki, zgodnie z Regulaminem Konkursu, w pierwszej kolejności były oceniane przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe, a na etapie centralnym – przez powołaną przez Prezesa KRUS Centralną Komisję Konkursową, która spośród 48 zakwalifikowanych wybrała 20 zwycięskich prac .
Autorami najwyżej ocenionych prac są (w kolejności alfabetycznej):
- Cholewicka Maria z woj. dolnośląskiego
- Ciasnocha Tomasz z woj. podkarpackiego
- Hejduk Magdalena z woj. lubelskiego
- Hołubicki Sebastian z woj. zachodniopomorskiego
- Hryciuk Filip z woj. mazowieckiego
- Jaworska Natalia z woj. lubelskiego
- Jończy Bartłomiej z woj. małopolskiego
- Kobus Tymoteusz z woj. łódzkiego
- Lipińska Karolina z woj. podlaskiego
- Lisiak Martyna z woj. wielkopolskiego
- Maciorkowska Gabriela z woj. podlaskiego
- Marchewka Zuzanna z woj. warmińsko-mazurskiego
- Marzyński Michał z woj. wielkopolskiego
- Patalas Adam z woj. kujawsko-pomorskiego
- Płochacka Anna z woj. dolnośląskiego
- Sekuła Hanna z woj. łódzkiego
- Sobieraj Zofia z woj. łódzkiego
- Surmacz Zuzanna z woj. zachodniopomorskiego
- Talaga Kamil z woj. małopolskiego
- Żur Łukasz z woj. śląskiego
XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Bezpiecznie na wsi był zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przebiegał pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Partnerem strategicznym konkursu były AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, a partnerem wspierającym – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronat medialny sprawowali: TVP Info, platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych.
Przesłanie konkursu w tym roku zobrazowało 39 164 uczniów z 3 169 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zgodnie z regulaminem Centralna Komisja Konkursowa dokonała wyboru najlepszych prac spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu, które odbyło się 15 czerwca br. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik podkreśliła w swoim wystąpieniu wysoki poziom nagrodzonych prac i przypomniała jak ważna jest ich rola edukacyjna: „Obraz czy rysunek najlepiej przemawiają do ludzkiej wyobraźni i dłużej pozostają w pamięci. Gdy stykamy się z niebezpieczeństwem w rzeczywistości, ten obraz ostrzegający nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem zazwyczaj nam się przypomina. Dlatego też Wasze konkursowe prace mają tak wielkie znaczenie. Jeśli dzięki nim uda się zapobiec wypadkom, będzie to wielki sukces.”
Laureaci otrzymali sprzęt multimedialny ufundowany przez Prezesa Kasy, a także wiele innych nagród przygotowanych przez współorganizatorów i partnerów konkursu.
W I grupie (klasy 0-III) laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Karol Lipka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Nidku, woj. małopolskie;
II miejsce – Fabian Mularczyk ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu, woj. łódzkie;
III miejsce – Lena Jedlecka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Władysława Sikorskiego w Jastrzębi, woj. małopolskie.
W II grupie wiekowej (klasy IV-VIII) miejsca na podium zajęli:
I miejsce– Milena Motyl z Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej, woj. małopolskie;
II miejsce –Julia Urban ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Leścach, woj. lubelskie;
III miejsce – Anna Koszałka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego “Mała Szkoła” w Szopie, woj. pomorskie.
Oprócz szóstki laureatów nagrodzono także autorów 40 wyróżnionych prac w obu kategoriach wiekowych.