Kolejna wystawa Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa w ROK-u. – „Spectrum prac jest bardzo różnorodne” – mówi nam prezes Stowarzyszenia Sławomir Jodłowski


W piątek (12 stycznia) w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury przy ul. Ogińskiego 13A w Częstochowie otworzona została Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu. To już piąta edycja tego wydarzenia. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 30 stycznia bieżącego roku w Galerii ARTFOTO. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.

Autorami zamieszczonych zdjęć na wystawie są: Olga Cegielska, Krzysztof Cegielski, Ewelina Dziewońska-Chudy, Agnieszka Górczyńska, Krystyna Jachura, Sławomir Jodłowski, Jacek Kamiński, Magdalena Kmiecik, Ewelina Kołodziejska-Hajkowicz, Altea Leszczyńska, Nina Mazuś, Anita Muskalska, Krzysztof Muskalski, Marta Parkitna, Ewa Powróźnik, Ewa Sitkowska, Irena Skowrońska-Gondek, Kamil Skrzypczyk, Andrzej Szlęzak oraz Anna Tukajska-Drzazga.

O całym przedsięwzięciu i działalności Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa rozmawiamy z prezesem organizacji, Sławomirem Jodłowskim.

Panie Prezesie, proszę przybliżyć założenia Wystawy Fotografii Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa?

– Jest to piąta ekspozycja naszego Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, w Galerii ARTFOTO. Prezentujemy na niej prace członków, wykonane w ubiegłym, 2023 roku. Spectrum prac jest bardzo różnorodne, z racji tego, że zakres zainteresowań naszych członków jest olbrzymi. Prace do wystawienia wybierają sami autorzy , czyli na ekspozycji znajdują się najlepsze, w ich opinii, fotografie, robione w zeszłym roku.

Stwierdził Pan, że tę wystawę charakteryzuje różnorodność. Czy mimo to tegoroczna ekspozycja odbywa się pod jakimś konkretnym hasłem bądź tematem?

– Nie ma konkretnego tematu. Każdy z uczestników sugerował się swoimi zainteresowaniami fotograficznymi. Autor wybierał te zdjęcia, które – jego zdaniem – najlepiej pokazują jego emocjonalne zaangażowanie w fotografię.

Czy mógłby Pan wymienić zatem przynajmniej kilka tematów artystycznych V Wystawy Fotografii Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa?

– Przeważają na niej krajobrazy. Dużo jest także portretów, a nieco mniej tzw. „prac eksperymentalnych” czy  „fotografii konceptualnej”. Ale są prace wykonane w technikach „specjalnych”, jak na przykład ilustracje Altei Leszczyńskiej, zrealizowane techniką cyjanotypii.

To już jest piąta edycja tego typu wystaw. Czy oprócz tego przedsięwzięcia w częstochowskim Regionalnym Ośrodku Kultury odbywają się inne prezentacje fotografii?

– W tej instytucji fotografia jest bogato reprezentowana. Mamy bowiem od dłuższego czasu dwie galerie na użytek wystaw fotografii. Pierwszą jest Galeria ARTFOTO, w której aktualnie przedstawiana jest wystawa członków Jurajskiego Fotoklubu. Drugą jest Galeria Fotopobudka, przeznaczona dla ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Ponadto niedawno otwarta została kolejna galeria, znajdująca się tuż przed budynkiem ROK-u. Już niedługo, bo 5 lutego, będziemy na niej prezentowali poplenerową wystawę fotografii z nowopowstałego cyklu „Szlakiem śląskich pałaców i zamków”.

Tego typu wystawy – zarówno ta obecnie już prezentowana, autorstwa przedstawicieli Jurajskiego Fotoklubu, jak i ta, o której przed chwilą Pan wspomniał – mają, jak można sądzić, przyciągać przede wszystkim miłośników fotografii. Czy poza tym może kogoś jeszcze?

– Podstawowym zadaniem organizacji Jurajski Fotoklub Częstochowa jest promowanie fotografii, jako sztuki. Do takich zamierzeń zaliczana jest także edukacja fotograficzna. Chodzi o to, aby podnosić umiejętności ludzi, którzy się zajmują fotografią, będącą dla nich pasją. Aby mogli oni pogłębić swoje umiejętności w tworzeniu doskonałych zdjęć.

Na koniec, czy mógłbym poprosić, aby przedstawił Pan konkretny zakres działalności częstochowskiego Jurajskiego Fotoklubu oraz krótko streścił historię tej organizacji?

– Jurajski Fotoklub Częstochowa działa już od 10 lat, w takiej formie członkowskiej, w jakiej obecnie się prezentuje. Jest to stowarzyszenie twórców, które zrzesza ludzi, pasjonujących się fotografią, chcących przedstawiać swoje prace, dążących do podnoszenia kwalifikacji w wykonywaniu zdjęć. Te osoby czynnie uczestniczą w funkcjonowaniu naszego klubu. Organizujemy szereg plenerów, warsztatów czy wystaw fotograficznych. Odbywamy też wyjazdy do różnych galerii fotografii w całej Polsce. Być może w tym roku uda nam się również zorganizować plener fotograficzny za granicą.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

– Dziękuję.

Rozmawiał: Norbert Giżyński

Foto.: Norbert Giżyński

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *