Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli jednego z enzymów wątrobowych. Brakuje go zatem w wątrobie człowieka, który poddał się zabiegowi wszycia leku
Deficyt ten (blokowanie enzymu) i zaburzenie szlaku metabolicznego odczuwają jedynie te osoby, które podczas stosowania terapii awersyjnej decydują się na niezgodne z zaleceniami lekarza spożywanie alkoholu. Wówczas etanol w ustroju przekształca się do szkodliwej postaci aldehydu octowego. Jego dalszy metabolizm jest zaburzony. Kumuluje się w krwiobiegu, powodując nieprzyjemne i groźne dla zdrowia objawy reakcji disulfiramowej. Esperal jest zatem bezpieczny wyłącznie wtedy, gdy stosuje się go zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ze względów bezpieczeństwa Esperal dostępny jest dla pacjentów wyłącznie na podstawie aktualnej recepty. Wystawia ją lekarz podczas wizyty kwalifikującej chorych do zabiegu implementacji wszywki alkoholowej. Lek można otrzymać również w placówkach medycznych w dniu wykonania zabiegu. Jałowe tabletki Esperalu wszywa się pod skórę pacjenta podczas mało inwazyjnego i szybkiego zabiegu operacyjnego. Wykonuje go chirurg, posługując się skalpelem. Pacjentom w prywatnych placówkach medycznych oferuje się kliniczne lub ambulatoryjne, bezpieczne i komfortowe warunki. Zabieg powinien być bowiem przeprowadzany w warunkach aseptycznych, jak każda procedura chirurgiczna.
Wspomaganie leczenia alkoholizmu z użyciem Esperalu, czyli disulfiramu
Esperal to powszechna nazwa wszywki alkoholowej, dostępnej w polskich aptekach jako Disulfiram WZF. Można zakupić ten lek na podstawie posiadanej recepty lekarskiej. Wykorzystuje się go powszechnie w terapii choroby alkoholowej. Nie jest jednak lekiem na alkoholizm i nie powoduje wyzdrowienia pacjenta z choroby alkoholowej. Co więcej, niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że całkowite wyleczenie uzależnienia nie jest możliwe. Nałogowcem zostaje się na całe życie, ale można nad uzależnieniem zapanować i pozostawać trzeźwym.
Wspomaganie leczenia alkoholizmu z użyciem Esperalu odbywa się po konsultacji z lekarzem. Konieczność stosowania leku zgodnie z zaleceniami specjalisty wynika nie tylko z podskórnej drogi jego podania, ale również samego mechanizmu jego działania. Substancją aktywną produktu jest disulfiram. Blokując wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, zwiększa pośrednio stężenie toksyn poalkoholowych w organizmie człowieka po spożyciu alkoholu. Stan ten osoba zaszyta odczuwa jako zatrucie aldehydem octowym. Nie jest on tożsamy z zatruciem alkoholowym lub nawet popularnym kacem. Dolegliwości wynikające z reakcji disulfiramowej są bowiem o wiele gwałtowniejsze i rozwijają się dynamiczniej.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Osoba uzależniona decyduje się na korzystanie z terapii awersyjnej w celu zwiększenia motywacji do długotrwałej trzeźwości. Abstynencja od substancji odurzającej dla większości nałogowców nie jest czasem prostym. Zmagają się oni z objawami głodu alkoholowego, muszą na co dzień opierać się pokusie sięgnięcia po kolejne dawki etanolu. Zastanawiając się nad tym, jak działa Esperal, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że stanowi rodzaj motywatora zewnętrznego. Pacjent ma świadomość jego obecności i ciągłego działania we własnym ciele. Zna również możliwe skutki uboczne połączenia leku z alkoholem. W związku z tym aktywnie powstrzymuje się od picia, bojąc się reakcji ustroju na to połączenie.
Czym grozi spożycie alkoholu po implantacji – reakcja disulfiramowa i powikłania
Zatrucie aldehydem octowym odczuwalne jest dla osoby zaszytej w postaci nieprzyjemnych, ale również niebezpiecznych objawów. Oryginalny Esperal jest obojętny i całkowicie bezpieczny dla pacjentów, którzy stosują go zgodnie z zaleceniami. W momencie, gdy awersja nie powstrzyma nałogowca od picia i podejmie on próbę przepicia wszywki alkoholowej, zmaga się z konsekwencjami złożonych reakcji chemicznych i metabolicznych. Nie przebiegają one fizjologicznie, w związku z czym mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Ogólny stan zdrowia pacjenta pijącego po zaszyciu szybko się pogarsza. Pierwsze objawy tzw. reakcji disulfiramowej pojawiają się już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu etylowego. Dotyczą zarówno dolegliwości natury psychicznej, jak i somatycznej. Picie alkoholu podczas terapii Esperalem skutkuje bólem głowy, zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami, zaburzeniem akcji serca, tachykardią, nadpotliwością, drżeniem mięśniowym. Pacjenci zmagają się ponadto z zaburzeniami psychicznymi, łącznie z omamami i halucynacjami. W skrajnych przypadkach, gdy nieprzyjemne objawy nasilają się wraz z kolejnymi dawkami niestrawionego alkoholu w wątrobie, przybierają najgroźniejsze formy. Mogą bowiem przekształcić się nawet w zawał mięśnia sercowego, utratę przytomności, udar mózgu, a także nagłe zatrzymanie krążenia.
Gdzie przeprowadza się zabieg wszycia Esperalu?
Wszywkę alkoholową (Esperal) umieszcza się pod skórą. W tym celu konieczne jest wykonanie szybkiego i mało inwazyjnego zabiegu implantacji Esperalu. Wykonuje się go w Centrum Medycznym Galmedic, prywatnej placówce stacjonarnej. Opieka specjalistów na każdym etapie realizacji opisywanej usługi gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przed zabiegiem wykonuje się kwalifikację i konsultację lekarską. Podczas niej lekarz przeprowadza wywiad i badanie pacjenta. Ocenia istnienie wskazań do implantacji Esperalu, eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Na podstawie uzyskanych informacji ustala dawkę leku, określa stopień uzależnienia od alkoholu i ocenia potrzeby oraz oczekiwania pacjenta.
By bezboleśnie przeprowadzić zaszycie alkoholowe, lekarz stosuje znieczulenie miejscowe u pacjenta. Przygotowuje również jego skórę do zabiegu. Przede wszystkim oczyszcza ją i dezynfekuje. Następnie za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie na skórze chorego. Prowadzi je w głąb tkanek, lokalizując je zwykle tuż nad pośladkiem. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego, gdzie w kieszonce umieszcza wyliczoną dawkę leku. Ranę zszywa nićmi chirurgicznymi, a na szwy zakłada opatrunek. Cały zabieg trwa około 20 minut i przeprowadza się go zwykle w gabinecie zabiegowym. Personel Centrum Medycznego Galmedic zapewnia pacjentom dyskrecję i najwyższy poziom komfortu.
Osobom zainteresowanym zabiegiem, podczas którego w organizmie zaszywa się Esperal, Częstochowa oferuje usługi Centrum Medycznego Galmedic. Zapoznaj się ze szczegółami tutaj: https://czestochowa.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Esperal – bezpieczeństwo i skuteczność zastosowania wszywki alkoholowej w walce z uzależnieniem – przeciwwskazania do wszywania leku
Lek Esperal jest bezpieczny dla wszystkich trzeźwych pacjentów. Głównym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest stan upojenia alkoholowego lub po spożyciu etanolu. Chory powinien zatem odstawić substancję odurzającą przynajmniej 24 godziny przez planowanym zabiegiem. By zapewnić pacjentom wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa, podczas ich kwalifikacji eliminuje się wszystkie przeciwwskazania. Do zabiegu nie należy kwalifikować chorych z nadwrażliwością na składniki leku, z chorobami układu krążenia (zwłaszcza chorobą niedokrwienną serca i zaburzeniami wartości ciśnienia tętniczego krwi), zaburzeniami psychicznymi.
Jak długo działa Esperal? Ile osoba zaszyta powstrzymuje się od spożywania alkoholu
Wśród skutecznych metod leczenia alkoholizmu implant z disulfiramem wykazuje jedno z dłuższych działań terapeutycznych. Esperal działa nawet przez rok. Szacunkowy czas jego skuteczności wynosi bowiem od 8 do 12 miesięcy. W przypadku różnych pacjentów działa dłużej lub krócej, zależnie od indywidualnych predyspozycji, tolerancji leku i wszytej dawki. To, jak długo działa Esperal, jest istotne również dla pacjentów chcących zaszywać się kilkukrotnie. Zabieg można powtórzyć najwcześniej po 8 miesiącach. W tym czasie substancja czynna leku może już uwalniać się w mniejszym stężeniu.
Implantowany Esperal pomaga pacjentom podjąć decyzję o rozpoczęciu lub kontynuacji walki z nałogiem. Powstrzymują się oni od wypicia alkoholu, mogą i powinni uczestniczyć również w innych elementach kompleksowej terapii alkoholizmu. Wśród nich szczególnie zaleca się udział w psychoterapii alkoholizmu. Uczestnictwo w terapii indywidualnej lub grupowej wzmacnia efekty osiągnięte dzięki zastosowaniu wszywki alkoholowej. Zmniejsza również ryzyko nawrotu choroby alkoholowej.
Materiał Partnera