30 kwietnia 2023 roku do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej uroczyście wprowadzono relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej. Jest to osoba niezwykle zasłużona dla Polski, polskiej medycyny i pielęgniarstwa. Relikwie przybyły z Krakowa. Mszę Świętą koncelebrował proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie ks. Józef Gubała.
Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas uroczystej Mszy Świętej, odprawionej przez Proboszcza parafii św. Mikołaja w Krakowie – ks. Józefa Gubałę, w której licznie uczestniczyli parafianie oraz delegacje pielęgniarek z Częstochowy, Łodzi, Krakowa, Katowic i zaproszeni goście. Relikwie do świątyni wprowadziła Radna gminy Poczesna Halina Synakiewicz, z inicjatywy której szczątki bł. Hanny Chrzanowskiej przybyły z Krakowa do Poczesnej.
W Eucharystii uczestniczyli m.in.: Kapelan Szpitala w Myszkowie, Proboszcz Parafii w Osinach – ks. Jacek Kurczaba, Posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego reprezentowała żona – Urszula Giżyńska redaktor ,,Gazety Częstochowskiej”, Poseł na Sejm RP – Zdzisław Wolski, Wicewojewodę Śląskiego Roberta Magdziarza reprezentowała Sylwia Bednarska, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma z małżonką, Zastępca Wójta Gminy Poczesna – Andrzej Lech z małżonką, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Iwona Choła, Sekretarz Gminy Poczesna – Renata Smędzik, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poczesnej – Iwona Skorupa, Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych – dr Tadeusz Wadas, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie – Tomasz Czech, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Łodzi – Agnieszka Kałużna, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w Częstochowie – dr Irena Błaszczeć z mężem, Przewodnicząca Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – dr Jolanta Warzycha, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Katowicach – Wiesława Kołodziej, Dyrektor Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej – Aneta Sowińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poczesnej – Jadwiga Knapik, Dyrektor Przedszkola w Poczesnej – Ewa Rakowska, Asystent dydaktyczny – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – dr Izabela Kaptacz, Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej – Anna Kaptacz, Dyrektor Innowacyjnej Szkoły dla Dorosłych „Przyszłość” w Kłodawie – Irena Sikora – Mysłek, Pielęgniarzy i Pielęgniarki Naczelne Szpitali w Myszkowie, Kłobucku i Częstochowie oraz wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, radni i sołtysi, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Poczesna.
Poczty Sztandarowe wystawili: Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Katowicach, Akcja Katolicka w Poczesnej, Straż Pożarna w Poczesnej. Wszystkich przybyłych serdecznie powitał proboszcz parafii, ks. prałat Jarosław Sroka.
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński w swym liście z okazji wprowadzenia relikwii, adresowanym na Księdza Jarosława Srokę, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela i Radną Halinę Synakiewicz, Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego napisał:
Wprowadzenie relikwii do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela to wyjątkowa uroczystość, podczas której możemy wspominać oraz obcować duchowo z wybitną osobą, niezwykle zasłużoną dla Polski, polskiej medycyny i pielęgniarstwa – błogosławioną Hanną Chrzanowską.
Wychowywała się w domu, gdzie na pierwszym miejscu były: miłość do Boga, patriotyzm, szacunek do polskiej kultury i nauki oraz poważanie godności drugiego człowieka. Ojcem Hanny Chrzanowskiej był wybitny profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ignacy Chrzanowski, autor pomnikowej historii literatury polskiej. W młodych latach Hanna Chrzanowska odkryła w sobie powołanie pielęgniarskie, przejawiając bezinteresowną chęć niesienia pomocy bliźnim. Wykształcenie zdobywała w prestiżowych szkołach pielęgniarskich w Warszawie oraz w zachodnich uczelniach
w Belgii i Francji. Podjęła także studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej misją była walka o godny status zawodu pielęgniarki, skodyfikowanie pielęgniarskiego zawodu, który sama wykonywała z wielką miłością i zaangażowaniem.
Piastując funkcje w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych i jako redaktor naczelny czasopisma „Pielęgniarka Polska”, aktywnie uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad „Ustawą o pielęgniarstwie”, uchwalonej przez Sejm w 1935 r. W czasie II wojny światowej wykazała się niezłomnym charakterem i odwagą, niosąc pomoc charytatywną i podejmując działalność konspiracyjną w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej, pod przewodnictwem abp. Adama Stefana Sapiehy. Po wojnie, już w 1945 r. przewodniczyła Sekcji Pomocy Przesiedleńcom zapewniając pomoc Polakom rugowanym z Kresów Wschodnich i powracającym z przymusowych robót z Niemiec. Pracowała w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego;, prowadziła kursy i szkolenia dla pielęgniarek w całym kraju, korzystając z bogatego doświadczenia zdobytego na zachodzie; po wojnie – również w Stanach Zjednoczonych.
Hanna Chrzanowska zapisała także wzniosłą kartę religijnego i patriotycznego posłannictwa wśród pielęgniarek. Mimo sprzeciwu władz, w najmroczniejszych czasach komunistycznego reżimu, organizowała pielgrzymki pielęgniarek na Jasną Górę, dbając, by oprócz przyswajania kompetencji medycznych, formowały się także duchowo. Stworzyła „Rachunek Sumienia Pielęgniarki”, który stanowił obowiązkową część prowadzonych rekolekcji. Była pomysłodawczynią i promotorką systemu pielęgniarstwa parafialnego. Przekonywała proboszczów i siostry zakonne do rozszerzania opieki nad chorymi w ich domach, w obrębie parafii – stanowiącej pomoc nie tylko zdrowotną, ale także duchową. W swojej działalności blisko współpracowała ze św. Janem Pawłem II, wtedy jeszcze Karolem Wojtyłą biskupem krakowskim, który patronował jej idei pielęgniarstwa parafialnego i dla którego – jak sam mówił – „była ogromną pomocą i oparciem” i który cenił Ją za „wewnętrzny żar i świadectwo Chrystusowego Miłosierdzia”. Pozwoliło to na otwarcie wielu placówek w Krakowie i całej archidiecezji krakowskiej. W 1956 r. została oblatką benedyktyńską, związaną z klasztorem benedyktyńskim w Tyńcu. Za ofiarną działalność na rzecz chorych i ludzi ubogich otrzymała m.in. w 1965 roku – papieski order Pro Ecclesia et Pontyfice i w 1971 roku – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Działalność błogosławionej Hanny Chrzanowskiej na polu edukacyjnym i popularyzacja wiedzy medycznej oraz praca nad ukonstytuowaniem zawodu pielęgniarek jest dowodem na Jej wybitne zasługi dla naszej Ojczyzny. Wytrwałość oraz determinacja jaką przejawiała w niesieniu pomocy chorym i biednym stanowi niepodważalny wzór dla nas wszystkich, jest także pięknym przykładem heroizmu wypełniania Bożego przykazania miłości bliźniego.
Dziękuję Szanownej Pani Halinie Synakiewicz, pomysłodawczyni sprowadzenia do pocześniańskiej świątyni pw. Św. Jana Chrzciciela – relikwii zasłużonej dla Polski, błogosławionej Hanny Chrzanowskiej oraz Szanownemu Księdzu Proboszczowi Jarosławowi Sroce za wsparcie tej inicjatywy. Dzięki Państwu uczestniczymy dzisiaj w tak wzniosłej uroczystości, wzmacniającej nie tylko nas tu obecnych, ale także wszystkich Polaków – duchowo i patriotycznie.
3 komentarzy
Ogromne wyróżnienie dla Kościoła.
Piękna uroczystość.
Od razu ranga Kościoła inna.