Pasożyty i robaki, które żerują na innym żywym organizmie potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie. Pomimo wysokiego poziomu higieny w szkołach, obecność pasożytów w organizmie dziecka to w dalszym ciągu powszechne zjawisko. Jak rozpoznać, że organizm dziecka został zaatakowany przez pasożyty i jak wygląda proces ich eliminacji?
Jakie pasożyty najczęściej występują w organizmie dziecka?
Dzieci w wieku szkolnym są najbardziej narażone na zakażenie pasożytami i chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dlaczego? Po pierwsze flora jelitowa małych dzieci może nie być jeszcze w pełni “wyposażona” w prozdrowotne kultury bakterii. Drugim powodem, dla którego to właśnie dzieci najczęściej padają ofiarą pasożytów, jest brak prawidłowej higieny rąk. Dzieci są, rzecz jasna, uświadamiane na temat tego, jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk, ale często zapominają o tym podczas beztroskich zabaw z przyjaciółmi. Jakie pasożyty najczęściej atakują młode organizmy? Są to przede wszystkim owsiki, glisty, lamblia, włosówka oraz tasiemiec. Po rozpoznaniu rodzaju pasożyta, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia w postaci zastosowania środków farmakologicznych. Wiele z nich można dostać w wapteka.pl bez wychodzenia z domu.
Pasożyty i robaki w organizmie – objawy
Zdarzają się przypadki, w których zakażenie pasożytami jest całkowicie bezobjawowe. Brak objawów ze strony organizmu jest jednak sporym utrudnieniem, dlatego warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej profilaktyki przeciwpasożytniczej. Dzieci, których organizm został zaatakowany przez pasożyty, mogą skarżyć się na:
- biegunkę,
- wymioty,
- swędzenie w okolicach odbytu,
- bóle brzucha,
- brak apetytu,
- częste stany podgorączkowe,
- kaszel,
- wysypki skórne.
Oprócz tego, dzieci, które są zakażone pasożytami mogą być wyjątkowo nerwowe i pobudzone. Warto zatem bacznie obserwować zachowanie swojego dziecka, aby móc w porę zareagować.
Jak wygląda proces odrobaczania dzieci w wieku szkolnym?
Proces eliminacji pasożytów polega na podaniu dziecku środków farmakologicznych – wapteka.pl oferuje szeroki wybór preparatów przeciwpasożytniczych dostępnych bez recepty. Terapia przeciwpasożytnicza udaje się tylko wtedy, gdy poddają się jej wszyscy członkowie rodziny oraz zwierzęta domowe. W przypadku wyjątkowo uciążliwego zakażenia, leki bez recepty mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wypisuje receptę na środki przeciwpasożytnicze dla całej rodziny. Leczenie zwykle trwa od 1 do 3 dni. W większość przypadków należy powtórzyć terapię po około 2-4 tygodniach. Warto pamiętać o tym, że obumierające pasożyty, mogą znacznie nasilić objawy zakażenia. Jest to jednak proces przejściowy, który mija po kilku dniach.
Przeciwpasożytniczą terapię farmakologiczną najlepiej jest wesprzeć domowymi sposobami. Najskuteczniejszym z nich jest oczywiście dieta, która zakłada ograniczenie spożywania cukru do absolutnego minimum. Istnieje wiele produktów spożywczych oraz ziół leczniczych, które wspomagają walkę z pasożytami. Należą do nich czosnek, cebula, buraki kiszone warzywa, rzodkiew, koper włoski, por, pestki dyni, tymianek oraz oregano.
Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Konieczne jest, aby w trakcie terapii farmakologicznej wypijać odpowiednią dla swojej masy ciała ilość wody. Po zakończeniu terapii warto podać dziecku probiotyki, które przywrócą prawidłową florę bakteryjną w jelitach.