Konie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. W Policji służą od lat – są nie tylko partnerami funkcjonariuszy, ale także ich wiernymi przyjaciółmi. Policjant i wierzchowiec muszą się doskonale rozumieć i na sobie polegać, biorą przecież udział w różnych zadaniach, także ryzykownych i niebezpiecznych.
W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie zespół policji konnej powstał w 1998 roku. – Od tego czasu wiele się zmieniło… Ale jedno pozostaje niezmienne – policyjni jeźdźcy dbają o swoich czworonożnych partnerów i systematycznie doskonalą nabyte już przez nich umiejętności – czytamy na stronie KMP w Częstochowie.
Aktualnie w Ogniwie Konnym KMP w Częstochowie służbę pełni 8 jeźdźców (a dodatkowo jeden, jest w trakcie weryfikacji i szkolenia) oraz 10 koni służbowych. 8 z nich posiada atest drugiego stopnia. Oznacza to, że mogą pełnić służbę w miejscach zatłoczonych lub zabezpieczać imprezy masowe o podwyższonym ryzyku. Na co dzień patrole konne można spotkać w parkach, terenach leśnych i na ulicach Częstochowy. Również wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ich wsparcie, szczególnie podczas zabezpieczenia imprez masowych, także w całej Polsce
Zanim koń służbowy wyruszy w swój pierwszy patrol, musi przejść odpowiednie szkolenie. – Przygotowanie policyjnego wierzchowca do pełnienia służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka służby trwa minimum 6 miesięcy. Cały kurs kończy się testem sprawności użytkowej konia, w celu wydania atestu pierwszego stopnia. Policyjny jeździec również musi się odpowiednio przygotować do pełnienia służby z czworonożnym partnerem. W tym celu odbywa 3-miesięczne szkolenie, którego zwieńczeniem jest egzamin. Dopiero tak przygotowany duet może wyruszyć razem w teren – tłumaczą policjanci zajmujący się szkoleniem zespołu jeździecko-konnego.
Zdjęcie: KMP Częstochowa