Czytanie książek z muzyką w tle


W te wakacje dzieci nie grają na nerwach, tylko na instrumentach! Wszystko za sprawą organizowanej po raz szósty akcji „Czytanie w bramie”. W tym roku lekturą dla najmłodszych będzie „Muzyczna zgraja” Izabelli Klebańskiej.

 

 

Tradycyjnie w lipcowe piątki na Starym Mieście czytane będą książki. Z jednej strony dla pokazania jak dużo kryje się w słowach, które niosą za sobą pewną opowieść, a z drugiej dla wskazania kierunku budowania i wzmacniania relacji między dziećmi i dorosłymi. „Od samego początku zamysłem akcji było integrowanie społeczności małych podwórek. Na dzień i czas akcji celowo wybrano piątkowe popołudnia, aby spowolnić rozluźnienie, jakie pojawia się wraz z początkiem weekendu, a przywołać chęć budowania relacji przy dobrej książce” – podkreśla Elżbieta Ferenc prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

„Czytanie w bramie” to inicjatywa podejmowana przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” i to podczas spotkania Partnerstwa wybierana jest lektura, a wypożycza ją Filia nr 16 Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego. „Co roku staramy się zmienić jej charakter, nie przykrywając głównego przesłania. Praca ze społecznością lokalną Starego Miasta daje nam dobrą diagnozę środowiska lokalnego i jego potrzeb. Dodatkowo w czasach, kiedy tak długo byliśmy pozamykani w domach potrzeba spotkań nasiliła się, ale też potrzeby się zmieniły” – dodaje Anna Klim z Fundacji. Stąd pomysł, aby oprócz czytania dodać do wspólnej zabawy dźwięk, który rozweseli przestrzeń staromiejskich podwórek. Za sprawą „Muzycznej zgrai” dzieci dowiedzą się jakiego instrumentu wirtuozem jest kot, jakiego kret? A byczek Charlie? I na jakich instrumentach grają hipopotam i słoń, sowa  i słowik, wyżeł i basset.

           

Jakie książki już przeczytano?

 

Literatura zawsze odkrywa przed czytelnikami nowe wartości. Tak było w poprzednich latach, kiedy dzieci zamieniały się w detektywów niczym Lasse i Maja (“Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka) czy też uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”). Dzieci zmierzyły się też z „Opowiadaniami” Isaaca Bashevisa Singera, wracając do staromiejskich zabaw swoich rówieśników sprzed wieku. Zapoznały się z przewodnikiem po bezpiecznej zabawie na podwórkach dzięki książce Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie”.

W tym roku rozpoczynamy o godzinie 16.00 w każdy piątek lipca (2., 9., 16., 23., 30.), dokładne adresy będą podawane na fundacyjnym profilu na Facebook’u. Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *