Zaczęły się wakacje


Rok szkolny pożegnało 25 czerwca 2021 roku  ponad 27 tysięcy uczniów częstochowskich szkół.

 

Rok szkolny 2020/2021 kończy w naszym mieście dokładnie 27 054 uczennic i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedszkolaków kończących swoje zajęcia jest w tym roku z kolei 5 171.   Wakacje zaczynają się zatem w sumie dla dokładnie 32 225 młodych i bardzo młodych ludzi.  Tegoroczna letnia przerwa będzie trwała 67 dni. W 2020 roku wakacje były o jeden dziś krótsze. W 2019 roku trwały aż 74 dni.

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych
przypomina, że wakacje mogą być tym okresem, kiedy wspólnie zadbamy o siebie i swoje dzieci, aby z energią powrócić potem do codziennych zajęć.

Warto zadbać o to, aby w wakacje dzieci miały co robić. Czas spędzony wspólnie z rodzicami to inwestycja w prawidłowy rozwój dziecka. Bliska więź z rodzicami jest jednym z najważniejszych czynników chroniących dzieci przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Dzięki dobrym relacjom z rodzicami dzieci są bardziej otwarte, szybciej są w stanie opowiedzieć, co je niepokoi i czego się boją.

Jako dorośli i rodzice, możemy być dla swoich dzieci wzorcem dobrych zachowań i źródłem cennych porad i wskazówek. Nie bójmy się być dla nich przewodnikami. Badania naukowe potwierdzają, że dzieci oczekują od rodziców wsparcia oraz bycia autorytetem. Dzięki rodzicowi – będącemu przewodnikiem wskazującym drogę i pokazującym granice między dobrem a złem – dzieci czują się bezpieczniej i nie muszą uczyć się na własnych błędach.

Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnego szukania „zamienników” i alternatyw dla smartfona, tabletu czy komputera. Znalezienia takiego rodzaju rozrywki lub odpoczynku, w którym może brać udział cała rodzina. Zapewnijmy dzieciom aktywności naturalnie podnoszące produkcję dopaminy – wspólne uprawianie sportu, planowanie podróży, poznawanie nowych smaków itp. Przygodą dla wielu dzieci będą wspólne gry planszowe, czytanie książek, tworzenie komiksów, wykonywanie wszelkiego rodzaju prac plastycznych, tworzenie budowli z klocków itp. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na rozmowach, dyskusjach, zabawie, ale też wspólnym realizowaniu obowiązków domowych.

W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi o zagrożeniach wiążących się z nadmiernym, nieograniczonym korzystaniem z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna jest więź z rodzicami, którzy nauczą dziecko reagowania na pojawiające się w świecie wirtualnym niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.

Podczas wakacji bardzo ważne jest również, abyśmy jako rodzice zadbali o adekwatny, zdrowy wypoczynek dla samych siebie – po to, by wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił, z nowymi pomysłami i sposobami spędzania czasu wolnego.


m.in. na podst. informacji z Wydziału Edukacji UM oraz Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *