Zmiany na dyrektorskich stanowiskach
Nowym dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej, po akceptacji ministra kultury, o co zwrócił się prezydent Tadeusz Wrona, ma zostać Beata Młynarczyk. Poprzedni dyrektor, Leszek Ferdynand Hadrian, funkcję piastował przez 10 lat. Od 19. grudnia 2005 roku objął stanowiska dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. 29. grudnia pożegnał się z Częstochową. Jak zapewnił nasze miasto będzie odwiedzał, będzie również próbował nawiązać współpracę z FCz, oferując głównie spektakle operowe i operetkowe Teatru Muzycznego.
Od 1. stycznia obowiązki dyrektora Filharmonii pełni Beata Młynarczyk. Jak nowa dyrektor przyjęła propozycję? – Jest to dla mnie ogromna nobilitacja, wyróżnienie i ogromna odpowiedzialność. Przyjmuję to jak każde zadanie zawodowe, z którego będę starała wywiązać się jak najlepiej – powiedziała nam B. Młynarczyk.
Beata Młynarczyk znana jest z przedmów przed koncertami oraz prowadzenia imprez kulturalnych, m.in., Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej “Gaude Mater”, Festiwalu Wiolinistycznego im. Hubermana czy Częstochowskich Spotkań Gitarowych.ma 39 lat. Jest teoretykiem muzyki, pedagogiem i krytykiem. Ukończyła Liceum Muzyczne w Częstochowie oraz Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. W 1990 roku rozpoczęła pracę najpierw jako nauczyciel w szkole podstawowej, a następnie w Zespole Szkół Muzycznych. W latach 1998-2000 była zastępcą dyrektora ZSM. Publikowała artykuły w “Ruchu Muzycznym”, “Poradniku Muzycznym”, Zeszytach Naukowych Akademii Muzycznej w Warszawie. Od sześciu lat jest prezesem Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie. Jest matką czterech synów, najbardziej kocha muzykę i rodzinę.
W Miejskim Szpitalu Zespolonym dotychczasowego dyrektora Tomasza Grottela zastąpi Grzegorz Sztolcman, dotychczasowy zastępca ds. lecznictwa.
Tomasz Grottel, kierujący MSzZ od kwietnia 2004 roku nie chciał przedłużenia kontraktu. Pracę kończy z dniem 31. grudnia 2005 roku. T. Grottel wróci do swojego rodzinnego Poznania. jego pobyt w Częstochowie zaowocował licznymi zmianami w miejskich szpitalach. Nowatorskie pomysły dyrektora nie wszystkim się podobały, większość realizowana była z trudem i atmosferze konfliktów. Pożegnanie dyrektora z Częstochową wynika więc najprawdopodobniej ze zmęczenia.
Grzegorz Sztolcman ma 43 lata, jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. Ma II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej, ostatnio zajmuje się chirurgią ręki i mikrochirurgią. Pracę zaczynał w szpitalu na Zawodziu. Od 1998 do 2003 roku pełnił funkcję kierownika pododdziału i poradni mikrochirurgii i chirurgii ręki. 1. listopada 2003 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z listy Platformy Obywatelskiej na posła. Mandatu nie zdobył.
UG