W tym tygodniu na Jasnej Górze


Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 IX) i przybycie na niego 227. Pieszej Pielgrzymki Jaworznickiej (6IX), rozpoczęcie roku szkolnego woj. śląskiego (7 IX), Międzynarodowy Zjazd Domowego Kościoła (9 IX), przybędą pielgrzymki: Ruchu Kultury Chrześcijańskiej “Odrodzenie”, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ZHR, rekolekcje członków Bractwa NMP Królowej Korony Polski – (8 IX), Legionu Maryi, Krajowej Administracji Skarbowej – (9IX), pracowników ZUS (10IX) to tylko niektóre wydarzenia jasnogórskie tego tygodnia.

 

 

W piątek, 8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów w Sanktuarium. Bazylika Jasnogórska jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi. Tego dnia wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Eucharystia odpustowa celebrowana będzie z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne, o godz. 11.00 przed Szczytem. W wigilię święta, a więc w środę 7 września Procesja Maryjna o godz. 18.30, a o godz. 19.00 Msza św. w Bazylice.

 

Na odpust tradycyjnie z Jaworzna przybywa też pielgrzymka piesza. W tym roku 227. kompania dotrze w środę, 6 września pod hasłem „Kościół to my”. Pątnicy są jednymi z nielicznych, którzy jako grupa zorganizowana przychodząca na odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tu w wigilię Matki Bożej Siewnej przeżywać będą tzw. dzień jaworznicki, a rano 8 września w „urodziny” Maryi wezmą udział w porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

 

W czwartek, 7 września odbędzie się inauguracja roku szkolnego województwa śląskiego. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 przewodniczyć ma częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski.

 

Łączy ich troska o Kościół i Ojczyznę. Na Jasnej Górze w piątek, 8 września rozpoczną się rekolekcje poprzedzające 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Jest to ruch, który kontynuuje dziedzictwo  bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed wojną był w szeregach „odrodzeńców”, a po latach powojennej przerwy reaktywował stowarzyszenie.

Członkowie realizują jego cele i zadania przez świadome i odpowiedzialne stosowanie Dekalogu w życiu indywidualnym i społecznym, wspólne modlitwy, dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki, a także poprzez pogłębianie i szerzenie wiedzy religijnej i nauki społecznej Kościoła.

43. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) odbędzie się w piątek, 8 września. Dwudniową pielgrzymkę rozpocznie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej godz. 18.30. „KWC” to program ewangelizacyjny, którego założeniem jest uwolnienie człowieka od uzależnień, przede wszystkim od alkoholu, poprzez zawierzenie Jezusowi. Eucharystii przewodniczył będzie ks. Jarosław Błażejak, krajowego moderator KWC i ks. Marek Sędka generalny moderator Ruchu Światło-Życie. Organizatorzy zachęcają do adoracji Najświętszego Sakramentu i indywidualnej modlitwy w intencji wszystkich członków „KWC” i całego Ruchu Światło-Życie, a także rychłej beatyfikacji i ks. Franciszka Blachnickiego, ich inicjatora. Pierwszy dzień zakończy Apel Jasnogórski i nocne czuwanie. W sobotę Msza św. celebrowana będzie o godzinie 14:30 przed Szczytem a Droga Krzyżowa zaplanowana jest na g. 16.30 na Wałach Jasnogórskich. W tym dniu będzie można złożyć dar serca na doposażenie i uruchomienie Centrum „KWC” w Kopiej Górce.

 

  1. Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku odbywa się pod hasłem „ Tobie Panie Zaufałem”. Trzydniowe spotkanie rozpocznie się w piątek, 8 września Drogą Krzyżową na Wałach o godz. 18.00. W sobotę zaplanowano Mszę św., specjalny program dla ścieżek: zuchowej, harcerskiej i wędrowniczej, zawierzenie Matce Bożej i Apel Jasnogórski. W niedzielę podczas wieńczącej pielgrzymkę Mszy św. o godz .11.00 harcerze spotkają się z kombatantami Armii Krajowej i tymi, którzy pielęgnują historię Państwa Podziemnego.

 

Pod hasłem „Maryja najpewniejszą drogą do Chrystusa” w dniach 8.09-10.09. września na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje Bractwa NMP Królowej Korony Polski. Poprowadzi o. Grzegorz Staszak i o. Melchior Królik.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, które powołał do istnienia papież Klemens XI breve apostolskim „Cum sicut accepimus” z dnia 4 kwietnia 1718 r. Powstało ono z inicjatywy paulinów jasnogórskich, a uroczystego zaprowadzenia Bractwa na Jasną Górę dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubieński 7 września 1718 r.

Pielgrzymka Legionu Maryi przybędzie na Jasną Górę w sobotę, 9 września. Msza św. zaplanowana jest na godz. 11.00 przed Szczytem. Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, działającym w parafiach. Legioniści są w większości polskich diecezji. Ruch rozpoczął drugie stulecie swego istnienia w świecie. Powstał w 1921 r. w Dublinie, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem był Irlandczyk Frank Duff. Do Polski Legion Maryi dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. XX w. mógł zacząć się normalnie rozwijać. W Polsce jest ponad 6 tys. aktywnych członków Legionu Maryi i 15 tys. pomocniczych, wspierających to dzieło modlitwą.

 

Jubileusz 50 lat Domowego Kościoła przeżywać będą w sobotę, 9 września jego członkowie. Międzynarodowy Zjazd rozpocznie się modlitwą dziękczynną i konferencjami w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie, a zakończy Eucharystią i Drogą Krzyżową na Jasnej Górze. Msza św. celebrowana będzie o godz. 14.30 przed Szczytem, przewodniczyć jej ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, natomiast kazanie wygłosi bp Krzysztof Włodarczyk delegat KEP ds. Ruch Światło-Życie.

Domowy Kościół pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem. Duchowość proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to codzienna modlitwa połączona z czytaniem Pisma Świętego, regularne spotkanie ze Słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska i rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Na Jasnej Górze, w sobotę, 9 września odbędzie się 27. Pielgrzymka Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) – pracowników izb skarbowych, służb celnych i resortu finansów. Krajowa Administracja Skarbowa wspiera przedsiębiorczość i bezpieczeństwo związane z prawidłowym wykonywaniem obowiązków celnych.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zjednoczą się w niedzielę, 10 września w 14. ogólnopolskiej pielgrzymce. Ich spotkanie jest okazją do wspólnej modlitwy zarówno w intencji pracowników, jak i korzystających z ubezpieczeń, a także we wszystkich sprawach instytucji. Msza św. sprawowana będzie w Bazylice o godz. 13.00.

 

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *