W tym tygodniu na Jasnej Górze


Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego (18-19 X), konferencja naukowa ,,Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej” (20-21 X), pielgrzymka ratownictwa medycznego (20 X), myśliwych (22 X), noc czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy (21/22 X).

 

Dwudniowe Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego  rozpocznie się na Jasnej Górze we wtorek (18 X) Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00. W spotkaniu udział wezmą przełożeni wyżsi życia konsekrowanego w Polsce – zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich. Hasłem sympozjum są słowa „Formowanie serca do bycia świadkiem Ewangelii”.

Na jego program składają się liczne konferencje, w czasie których mowa będzie m.in. o: prymacie modlitwy jako odpowiedzi na potrzeby współczesnego Kościoła, o drogach do dojrzałości w życiu konsekrowanym, formacji ludzkiej i duchowej, a także o potrzebach i wyzwaniach świeckich w Kościele współczesnym.

Sesje odbywać się będą także w grupach tematycznych skupionych wokół zagadnienia: „Współczesne wyzwania formacji permanentnej w życiu konsekrowanym”.

 

Sił dodawały im: wiara, zaufanie i modlitwa. Już jutro -18 X na Jasną Górę  przybędą kapłani, którzy w okresie PRL jako alumni wcielani byli przymusowo do zasadniczej służby wojskowej w Ludowym Wojsku Polskim. Odbywali służbę w najbardziej znanej kleryckiej jednostce – w Bartoszycach, tam gdzie wcielony był również bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Do dziś wielu byłych alumnów-żołnierzy wspomina ks. Popiełuszkę modlącego się na różańcu.

Kapłani Mszę św. celebrować będą o godz.11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

 

Konferencja naukowa ,,Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Nowe wyzwania dla wspólnot zakonnych i duchowieństwa w obliczu eksterminacji ludności żydowskiej”, odbędzie się w Sali Papieskiej 20-21 X. Jej organizatorem jest Instytut Pileckiego. Początek w czwartek o godz. 12.15. Celem konferencji jest podsumowanie prac w projekcie naukowym „Rola żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy i ratowaniu ludności żydowskiej na Ziemiach Polskich podczas II wojny światowej”, realizowanym w Instytucie Pileckiego.

Podczas spotkania ukazany zostanie szerszy kontekst funkcjonowania

Kościoła Katolickiego podczas II wojny światowej. Destruktywny wpływ wojny, polityka terroru niemieckiego okupanta i eksterminacja ludności żydowskiej miały bowiem ogromne oddziaływanie na zakres, kierunki i znaczenie działań podejmowanych przez zgromadzenia zakonne i duchowieństwo. Spotkaniu towarzyszyć będą słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Konferencja dedykowana jest o. Jerzemu Tomzińskiemu OSPPE w pierwszą rocznicę jego śmierci.

 

Nocne czuwanie w intencji polonii świata i jej duszpasterzy odbędzie się z piątku na sobotę 21/22 X w Kaplicy Matki Bożej. Modlitwa obejmuje rodziny, które doświadczają rozłąki emigracyjnej, a także rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata. Od 37 lat czuwanie organizują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którzy głoszą Ewangelię wśród rodaków na całym świecie. Towarzystwo Chrystusowe, wypełniając swoją misję w Kościele, włącza się w apostolstwo na rzecz Rodaków przebywających poza granicami kraju. Szeroko rozumiana troska o polskich emigrantów nie ogranicza się jedynie do posługi duszpasterskiej. W prowincjach zagranicznych oprócz pracy duszpasterskiej wielką wagę przywiązuje się do podtrzymania zdrowego ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury. Mottem tegorocznego spotkania na Jasnej Górze są słowa: „ Idźcie na całego z Bogiem i Matką Najświętszą”.

Z prośbą o szczęśliwe powroty do domów, za ratowników z Ukrainy, a także o pokój na świecie na Jasną Górę (22 X) przybędą ratownicy i pracownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego. Odbędzie się ich II ogólnopolska pielgrzymka. Wpisuje się ona w obchody – 13 X – Dnia Ratownictwa Medycznego. Pielgrzymi przejdą z Placu Wł. Biegańskiego, Alejami NMP do Sanktuarium, gdzie o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej wezmą udział we Mszy św., a po niej w okolicznościowym spotkaniu w Bastionie św. Barbary.

W sobotę, 22 X na Jasną Górę przybędzie też II Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych. Spotkanie rozpocznie się o godz.10.00 przemarszem pocztów sztandarowych, myśliwych i ich rodzin Alejami NMP na Jasną Górę. W Bazylice odprawiona zostanie Msza św. o godz. 11.00. Organizatorem pielgrzymki jest Polski Związek Łowiecki.

Tradycyjnie przed ślubowaniem z modlitwą na Jasną Górę (22 X) przybędą słuchacze Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Msza św. w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie o godz.11.00.

We wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19 X), tak bardzo związanego z Jasną Górą i tu trwać będzie modlitwa za jego wstawiennictwem, a w sobotę 22 X za wstawiennictwem papieża jasnogórskiego św. Jana Pawła II.

Izabela Tyras/Maria Bareła

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *