W III Alei NMP odbyło się oficjalne otwarcie Galerii Aleja 49


W piątek 28 października w III Alei Najświętszej Maryi Panny 49 w Częstochowie odbyło się oficjalne otwarcie Galerii Aleja 49.

Więcej o samej galerii mówi jej dyrektor, Paulina Kwiatkowska.

– Idea wzięła się stąd, że wcześniej była tutaj kamienica, która się sypała, a my jednak jesteśmy za tym, by w Częstochowie coś się działo i to coś pozytywnego. W związku z tym utworzyliśmy takie właśnie miejsce i mam nadzieję, że będzie ono miejscem kultury, spotkań i różnych ciekawych wydarzeń. Samo otwarcie niestety musiało się przesunąć z powodu sytuacji, którą mamy aktualnie na świecie – mówi dyrektor Paulina Kwiatkowska. – Koniec końców, zależy nam na tym, by mieszkańcy mogli tutaj spędzić czas swobodnie, ale także, by promować lokalnych artystów. Dotychczas przynajmniej jedna osoba miała tutaj swój wernisaż – mowa tu o Ewelinie Hereźniak, która skończyła m.in. szkołę plastyczną w Częstochowie – a dzisiaj mamy równocześnie wernisaż trzech kolejnych, co myślę, że może stanowić dodatkową atrakcję dla mieszkańców. Jeśli chodzi z kolei o sklepy, to parter mamy przede wszystkim gastronomiczny, ale znajdują się tu też dwa butiki. Z tego, co wiem, szczególnie By o la la jest oblegana, co zapewne jest zasługą właścicielki sklepu, pani Anety, która ma odpowiednie podejście do klientów – stwierdza Paulina Kwiatkowska.

W ramach otwarcia zaprezentowano na I piętrze galerii wernisaż, składający się z obrazów aż trzech artystów – Bartłomieja Frączka, Pauliny Taranek i Martyny Wójcik. O swojej części wystawy opowiada ostatnia z wymienionych.

– Dzisiaj prezentuję w zasadzie przekrój wszystkich moich prac, ponieważ tworzę w dwóch cyklach. Pierwszy to abstrakcje, drugi to Podwodne wyrocznie. Te ostatnie to obrazy, które łączą abstrakcję z pierwiastkiem kobiecości – na dzisiejszej wystawie można zobaczyć trzy z nich. W swojej twórczości staram się przede wszystkim znaleźć i uchwycić pewnego rodzaju głębię, co szczególnie widać w drugim ze wspomnianych cyklów – mówi Martyna Wójcik. – Postanowiłam zaprezentować swoje obrazy w tym miejscu, ponieważ uznałam, że jest to doskonała okazja, by pokazać swoje prace szerszej publiczności. Przy okazji, uważam, że zwiedzanie przez mieszkańców nowego miejsca z jednoczesnym zetknięciem się przez nich ze sztuką stanowi doskonałe połączenie.

W trakcie uroczystości odbyły się m.in. koncerty Michała Rorata i Sebastiana Janika, Olgi Przybylik oraz wychowanków tzw. Szkoły Suzuki, a także zaprezentowano Puchar Drużynowych Mistrzostw Polski na Żużlu zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa i zorganizowano loterię fantową.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *