W Bibliotece Głównej odbył się wernisaż wystawy “Motywy sakralne w sztuce” – prezentacja kolekcji dzieł sztuki Lecha Grochulskiego


W poniedziałek 17 października w budynku głównym Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy “Motywy sakralne w sztuce”, będącej prezentacją kolekcji dzieł sztuki Lecha Grochulskiego.

Więcej o wystawie mówi Lech Grochulski, kolekcjoner sztuki i poeta.

– Z zawodu jestem archiwistą, tutaj zaś eksponuję kolekcję dzieł sztuki jako kolekcjoner – mówi Lech Grochulski. – Kolekcjonuję obrazy, grafiki, szkice, ilustracje i projekty scenograficzne. Jest to moja 12. wystawa, z tym, że spośród poprzednich wystaw 5 dotyczyło promocji moich książek wraz z ilustracjami, a 6 było wystawami indywidualnymi. Obecnej wystawie, zatytułowanej Motywy sakralne w sztuce, towarzyszy katalog, w którym eksponowane są 124 dzieła sztuki i 34 artystów ze wszystkich stron świata. Przekrój jest zatem duży, zwłaszcza, że nie mówimy jedynie o chrześcijaństwie – w sposób znaczący prezentowany jest tutaj buddyzm, który my, jako widzowie, odbieramy poprzez sztukę kaligrafii, ponieważ ta reprezentuje filozofię buddyjską. Jest to dla nas, Europejczyków, o tyle nowe, że przecież nie znamy arabskiego, chińskiego, czy japońskiego, a tutaj to pismo zostało pokazane i myślę, że właśnie dlatego jest to ciekawe – stwierdza kolekcjoner.

Lech Grochulski mówi przy okazji o swojej drugiej pasji.

– Moim drugim zainteresowaniem jest poezja. Dziś będę prezentował książki i przy okazji czytał wiersze mojego autorstwa, nawiązujące do motywów sakralnych, np. Godzina 21:37, odnoszący się do śmierci papieża Jana Pawła II – dodaje Lech Grochulski.

Lech Leszek Grochulski urodził się w Kamieńcu Wrocławskim. Obecnie wykonuje zawód archiwisty. Jego wcześniejsze poetyckie publikacje pojawiały się w takich czasopismach, jak “Nike” (1987), “Palium” (2009), czy “Galeria” (2012-2013). Wydał cztery tomiki wierszy z cyklu “KOBIETA”: “Powiedzieć kobiecie” (2012), “Rozmowy z kobietą” (2014), “Zrozumieć kobietę” (2017), “Być z kobietą” (2020) oraz tomik “Wiersze. Moje ślady” (2022), a w przygotowaniu jest tomik wierszy pt. “Pachną kwiaty. Pachną kobiety”. Zorganizował wystawy dzieł sztuki pochodzących z prywatnej kolekcji, m.in. “Wystawa polskiego i międzynarodowego exlibrisu Kobiety-Kwiaty-Kobiety” (Częstochowa, 2017), “Kobieta w sztuce i poezji” (Radomsko, 2018), “Sztuka węgierska w kolekcji Lecha L. Grochulskiego” (Radomsko, 2018), “800-lecie pisanych dziejów Częstochowy (1220-2020)” (Częstochowa, 2020).

Wystawę Motywy sakralne w sztuce oglądać będzie można na parterze budynku Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego przy al. NMP 22 do 30 listopada.

MS

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *