Tydzień na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze m.in: wernisaż wystawy fotograficznej „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” (śr), Forum Szkół Katolickich (spotkanie dyrektorów i nauczycieli – czw-pt), rekolekcje Bractwa NMP Królowej Korony Polski (pt-nd), wystawa w 40-lecie stanu wojennego (sb) pielgrzymki: Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy (sb-nd), Rolników Ekologicznych (sb), Animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich (sb). Odbędzie się Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych (sb), a także Sesja Papieskiej Unii Misyjnej (sb).

 

 

„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” to tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Marcina Szpądrowskiego, częstochowskiego pasjonata fotografii. Jej inauguracja odbędzie się 24 XI o godz. 16.00 w Sali Rycerskiej. Data została wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia legendarny paulin, trzykrotny przeor Jasnej Góry i dwukrotny Generał Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, obchodziłby 103. urodziny. Będzie hołdem złożonym temu wielkiemu człowiekowi Kościoła i Polakowi, który zmarł 14 XI.

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Jerzego. Jest pełną artyzmu próbą syntezy życia znanego szeroko w świecie Polaka, który już współcześnie zaliczany jest do ważnych postaci historycznych.
Najnowsze zdjęcia pochodzą z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a więc z 12 września 2021 r. Spełniło się bowiem marzenie jasnogórskiego zakonnika – jego wielki przyjaciel, Prymas Tysiąclecia, dostąpił chwały ołtarzy. Uczestniczył on osobiście w tej tak bardzo wymodlonej, wytęsknionej uroczystości beatyfikacyjnej.

 

Forum Szkół Katolickich, w którym udział wezmą dyrektorzy i nauczyciele  zaplanowane jest na czwartek i piątek (25-26.11) w Sali Papieskiej. Wśród tematów spotkania m.in. „Odpowiedź Kościoła w Polsce na dramat wykorzystywania małoletnich – wyzwania dla szkół katolickich”, „Człowiek – między prawdą a wolnością”, „Szkoła katolicka – jak przetrwać czas neopogaństwa”, „Wychowywać, ale jak?” czy „Pro-life. Tak, ale jak?”.

 

Pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” na Jasnej Górze w najbliższą sobotę odbędzie się sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej.

Każdego roku od 32 lat z okazji wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, patrona Unii Misyjnej, spotykają się na Jasnej Górze jej członkowie i sympatycy – kapłani, klerycy z kół misyjnych, osoby konsekrowane, świeccy animatorzy misyjni, a także przedstawiciele róż Żywego Różańca i Misyjnego Apostolstwa Chorych. Czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej oraz poprzedzająca je sesja misjologiczna jest okazją do wspólnego pogłębiania misyjnej formacji i oddania macierzyńskiej opiece Maryi misyjnego dzieła Kościoła. Organizatorzy przypominają, że „ten, kto modli się za misje już jest misjonarzem”.

 

Spotkanie rozpocznie się w sobotę, Mszą św. w Kaplicy o godz.13.30.

Następnie w sali o. Kordeckiego uczestnicy sesji misjologicznej będą mogli wysłuchać wykładów i świadectw misjonarzy.

Druga część spotkania rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Modlitwę różańcową poprowadzą misjonarze przygotowujący się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a świadectwem „Misjonarz wobec konfliktu” podzieli się o. Edward Węgrzyn SVD, misjonarz w Angoli. Tradycyjnie już podczas tego wydarzenia do Papieskiej Unii Misyjnej zostaną przyjęci nowi członkowie. Czuwanie modlitewne zakończy Msza św. o północy pod przewodnictwem bpa Szymona Stułkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

 

W sobotę, 27 XI o godz.17.00 w bazylice odbędzie koncert „Miejsca bezdomne” w 40-lecie stanu wojennego. Stanowi artystyczną zadumę nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Został przygotowany w formie poematu wokalnego, zbudowanego z utworów skomponowanych przez Grzegorza Majkę do utworów poetyckich Tadeusza Szymy, które zostały wydrukowane w publikacji „Trwamy niezłomni…”, z komentarzem kompozytora. Koncepcja koncertu jest bardzo wymowna. Dochodzi bowiem do połączenia dzieł poetyckich autorstwa polskiego patrioty, dysydenta, dziennikarza, filmowca, który odczuł grozę stanu wojennego, z muzyką twórcy, który przyszedł na świat w 1981 r., czyli w roku rozpoczęcia tych tragicznych doświadczeń politycznych w Polsce.

 

Wykonawcy: Urszula Borzęcka – sopran, Stanisław Duda – baryton, Gabriela Potępa – klarnet, Katarzyna Sałapa – skrzypce, Grzegorz Majka – fortepian.

 

To część rocznicowego projektu, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

Na Jasną Górę przybędą pielgrzymki: Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy, Rolników Ekologicznych, Animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Odbędzie się Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych, a także Rekolekcje Bractwa NMP Królowej Korony Polski.

 

Izabela Tyras BiuroPrasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *