W ramach programu “CZĘSTOCHOWA DLA MEDYKÓW” władze miasta, poprzez propozycję stypendiów, zachęcają młodych lekarzy i pielęgniarki do podjęcia pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Pierwsze siedem studentek pielęgniarstwa zaczęło korzystać z systemu stypendialnego.
Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny. Częstochowa chce temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.
W listopadzie 2019 i 2020 r. Urząd przedstawił pierwszych stypendystów lekarzy, a po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzył zakres programu, zmieniając jego nazwę z “Dostępny lekarz” na “Częstochowa dla Medyków”.
7 stypendystek – przyszłych pielęgniarek – otrzymało już pierwszą wypłatę stypendium w wysokości 1000 zł. Stypendystkami mogą być studentki lub studenci pielęgniarstwa częstochowskich uczelni, bo do nich skierowany jest ten program (w przypadku studentów i studentek kierunku lekarskiego mogą to być przyszli lekarze z uczelni medycznych z całego kraju, którzy zdecydują się na pracę w miejskim szpitalu).
Program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tej możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy – skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze. Program będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.
Obok zdjęcia ze spotkania w UM prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka z przyszłymi pielęgniarkami (obecne były na nim 4 z 7 stypendystek – Julia, Magdalena, Patrycja i Wiktoria; w czasie spotkania otrzymały zestaw miejskich upominków).