Każdego roku w Polsce, leśnicy sadzą pół miliarda drzew. To nie slogan reklamowy czy hasło kampanii wizerunkowej, ale fakty, które łatwo zweryfikować. Właśnie kończymy tegoroczną akcję nasadzeń i podobnie jak w poprzednich latach wykonane zostały wszystkie plany i założenia z tym związane.
– Sadząc na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach ponad 25 mln drzew rocznie, doszliśmy do miejsca, w którym Śląskie jest jednym z najbardziej zielonych województw w Polsce. Dawno wyprzedziliśmy pod tym względem regiony, w masowej świadomości mieszkańców naszego kraju uznawane za liderów w tym rankingu jak: lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie czy nawet warmińsko-mazurskie i podlaskie – mówi Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dodając, że dzięki leśnikom, mieszkańcy mogą mieć pewność nie tylko trwałości naszych lasów a przede wszystkim zachowaniu w nich różnorodności biologicznej.
Dużym odzewem cieszą się cykliczne akcje: #sadzimMY, której patronuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Ostatnia 29-30 września 2022 r. to niemal 100 tys. rozdanych drzewek. A przecież akcje rozdawania sadzonek odbywają się także z okazji „Dnia Drzewa”, Święta Leśnika czy Dnia Niepodległości. Rocznie miliony drzew trafiają do rąk mieszkańców, którzy mają okazje posadzić swoje drzewo w ogrodzie, na miedzy czy w parku.
Coraz częściej są sadzone dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby i sporo gatunków biocenotycznych m.in. drzew i krzewów owocowych, które stanowią rezerwuar pokarmowy dla zwierząt leśnych.
We współpracy z naukowcami leśnicy prowadzą na szeroką skalę reintrodukuję i restytucję zagrożonych gatunków zwierząt takich jak m.in. głuszce w Beskidach, żółwie i raki błotne na Jurze czy żubry na terenie dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Przywracają środowisku współpracując z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach – cisa, jarzęba brekinię ale także wspomagają zwierzynę sadząc w lasach rośliny biocenotyczne w tym drzewa i krzewy owocowe. Od pierwszej połowy XX w. z inicjatywy leśników tworzone są rezerwaty przyrody, aby ochronić cenne stanowiska roślin i zwierząt.
– W tej chwili w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, możemy się pochwalić już 105 rezerwatami ścisłymi, z których ponad 80 proc. powstała z inicjatywy leśników. Prowadzimy też program pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, których celem jest taka przebudowa gatunkowa naszych lasów, aby jeszcze lepiej pochłaniały i wiązały dwutlenek węgla z atmosfery – wylicza Marek Mróz, rzecznik RDLP w Katowicach.
To działania ekologiczne mające wpływ nie tylko na ograniczenie skutków efektu cieplarnianego ale także jakość powietrza. Jednocześnie lasy są szeroko otwarte dla mieszkańców regionu, którzy nie tylko mogą korzystać ze spacerów, ale także zbierać grzyby i owoce runa leśnego. Fakt, że odbywa się to w bezpiecznych warunkach, jest zasługą leśników, którzy w sposób odpowiedzialny i planowy prowadzą gospodarkę leśną.
– O tym że jesteśmy pewni, właściwego jej prowadzenia, jest uruchomienie 1 maja 2021 r. programu „Zanocuj w Lesie”. W każdym nadleśnictwie udostępniliśmy co najmniej 1500 ha lasu, w którym można zgodnie z tytułem akcji, podczas wędrówek po województwie śląskim, pod namiotem, w hamaku albo pod gołym niebem w śpiworze – spędzić noc – mówi dyrektor Damian Sieber.
Leśnicy dokładają wszelkich starań, aby las był miejscem bezpiecznym, otwartym dla wszystkich. Jednak zawsze należy pamiętać, że las, to nie park z alejkami, ławkami i koszami na świeci. To złożony ekosystem dzikich zwierząt i roślin które są jego gospodarzami. Ludzie powinni czuć się w nim i zachowywać jak goście, aby nie naruszyć dobrostanu zwierząt i roślin. To gwarancja bezpiecznego powrotu z niejednej fascynującej wyprawy, grzybobrania czy po prostu spaceru.
– Samochody, motocykle i quady warto zostawić na leśnych parkingach i miejscach postojowych. Zgodnie z polskim prawem istnieje zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi do lasu – przypominają strażnicy leśni a my dodajmy, że w wielu nadleśnictwach zwłaszcza górskich uruchomione zostały specjalne trasy rowerowe – singieltracki.
- Jednokierunkowe trasy podjazdowe (w kolorze żółtym)
- jednokierunkowe trasy zjazdowe:
– niebieskie dla średniozaawansowanych
– zielone dla początkujących
– czerwone dla zaawansowanych
– czarne dla ekspertów
A także
- dwukierunkowe szlaki rowerowe (fioletowy)
- pumptracki – specjalne tory do jazdy treningowej.
Aby ułatwić nawigację i wskazać ciekawe miejsca do zwiedzania, Lasy Państwowe stworzyły portal turystyczny czaswlas.pl. Dzięki niemu można wyznaczyć wycieczkę do lasu w dowolnej, nie tylko w naszym województwie, ale w każdej innej części Polski, w oparciu o dostępność miejsc parkingowych, tras widokowych, zabytków czy atrakcji turystycznych i przyrodniczych.
Niestety, w tym roku doszło już do kilku zagubień w jurajskich lasach. Większość skończyła się szczęśliwie odnalezieniem ludzi przez Straż Leśną i Policję. Większość oznacza, że nie wszystkie historie kończą się dobrze. Dlatego przed wycieczką do lasu rekomendujemy zainstalowanie w telefonach aplikacji RATUNEK dostępnej bezpłatnie na telefony z Androidem w Sklepie PLAY, na iPhony w APP STORE w razie sytuacji kryzysowej może być przydatny. Zwłaszcza, że wciąż trwa sezon grzybowy, a zatem w ferworze zbierania prawdziwków, kozaków czy podgrzybków o zapomnienie i brak uwagi co do położenia – nietrudno.
Grupy Jurajska i Beskidzka GOPR współpracujące z leśnikami przypominają o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc. Jednak wszystkie te rady zdadzą się na nic, jeśli zawiedzie sprzęt. Przed wyjściem do lasy bezwzględnie należy sprawdzić, czy bateria jest naładowana do pełna…
CIS
Apla:
Październik 2021. Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, zwanego też Trybunałem Audytorów przedstawił Polskę, jako przykład dobrej praktyki w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu informując, że Lasy Państwowe od 2005 roku zwiększyły powierzchnię terenów zalesionych o 250 000 ha.