Pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”
Od 16 lutego w Pawilonie im. St. Staszica Muzeum Częstochowskiego można oglądać dwie wystawy. Pierwsza pod hasłem “Nosić się z księżacka…” przyjechała do nas z Muzeum w Łowiczu, druga, pochodząca ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim nosi tytuł “Portret polski XIX wieku”.
Pierwsza ekspozycja gromadzi stroje łowickie oraz tkaniny dekoracyjne. Łowicki strój ludowy jest charakterystyczny dla mieszkańców zachodniego Mazowsza, zwanych Księżakami Łowickimi, gdyż tam rozwinęła się na szeroką skalę łowicka sztuka ludowa. Na wystawie można zobaczyć charakterystyczne dla tego regionu kolorowe tkaniny, ozdobione haftami. Z tych barwnych tkanin wykonywano stroje oraz elementy wyposażenia wnętrz., np. różnego rodzaju poszewki na poduszki, prześcieradła, ręczniki a także nospy czyli narzuty na łóżka. Wśród odzieży łowickiej oko przyciągają długie kamizelki tzw.: angiery oraz kamizelki z rękawami – tzw. lejbiki. Są też wełniane kapelusze, męskie pasy, a z damskich strojów – gorsety, barwne chusty i kiecki. Stroje pochodzą z końca XIX wieku.
Druga ekspozycja również przenosi nas w epokę dziewiętnastego stulecia. Na sali zrekonstruowany jest pokój mieszczański, którego charakterystycznymi elementami są perski dywan i tkaniny dekoracyjne na ścianie. Jednak większość ekspozycji wypełnia “Portret polski XIX wieku”, pokazujący charakterystyczne elementy i tendencje w sztuce portretowania tamtego okresu. Należy zwrócić uwagę, iż był to czas wielkiego rozkwitu dla malarstwa portretowego. Na wystawie znajduje się 40 obrazów, w tym ok. 20 portretów kobiet. Wykonywali je najczęściej malarze – rzemieślnicy na zamówienie. Stąd, w większości są to dzieła anonimowe, przedstawiane najczęściej w tendencji realistycznej, gdyż portrety w tym okresie musiały oddać dokładne podobieństwo postaci, ze szczególnym uwzględnieniem rysów twarzy i detalów stroju. Stąd np. ukazane są bogate szczegóły sukien kobiecych, elementy biżuterii czy upięcie fryzury.
Dyrekcja Muzeum zaprasza na lekcje muzealne realizowane w oparciu o powyższe wystawy. Dla grup młodszych przygotowano ciekawe zajęcia warsztatowe, które odbywają się w Pawilonie Wystawowym w Parku im. St. Staszica we wtorki (lekcje w oparciu o wystawę Portret polski XIX wieku) oraz w czwartki i w piątki (lekcje w oparciu o wystawę Nosić się z Księżacka….)
Lekcje odbywają się w godzinach 9.00.-14.00.
Koszt udziału w zajęciach wynosi 35 zł. od grupy max 25-osobowej.
AKB