Nowy dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Częstochowie deklaruje ścisłą współpracę z Uniwersytetem Częstochowskim i dalszy rozwój lecznicy


Od 7 marca br. nowym dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie jest Łukasz Połatyński, dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala w Knurowie. Ponieważ  decyzja  marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego o odwołaniu dyr. Zbigniewa Bajkowskiego i powołaniu dyr. Łukasza Połatyńskiego nastąpiła nagle i wszystkich zaskoczyła, pojawiły się liczne pytania co dalej z częstochowskim szpitalem? Jak będzie wyglądać współpraca z Uniwersytetem Jana Długosza i kierunkiem lekarskim? Jak  będzie postępował rozpoczęty przez dyrektora Bajkowskiego rozwój częstochowskiej placówki? O to między innymi zapytaliśmy nowego dyrektora Łukasza Połatyńskiego.

 

 

Czy prawdą jest, że zastępca Pana Dyrektora już jest lub ma być nim obecny Prezes szpitala w Knurowie Michał Ekkert, dotychczasowy Pana szef, jednocześnie prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Akademii Śląskiej w Katowicach?

– Panu Profesorowi Michałowi Ekkert nie proponowałem i nie planuję złożyć propozycji bycia zastępcą dyrektora gdyż jako osoba z wieloma obowiązkami z pewnością takiej propozycji by nie przyjął. Natomiast w bieżącym zarządzaniu mając na uwadze nasze dobre relacje będę chciał skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu podmiotami medycznymi.

Czy prawdą jest, że dla studentów prywatnej uczelni – Akademii Śląskiej w Katowicach – na bazie Oddziału Kardiologii WSS w Częstochowie powstanie szkoleniowy Kliniczny Oddział Kardiologii pod kierunkiem Profesora Michała Zembali?  

– Nie jest to prawdą. Ponadto pragnę zaznaczyć, że Pan Profesor Michał Zembala jest kardiochururgiem, a nie kardiologiem, więc reprezentuje inną dziedzinę medycyny. Mamy w szpitalu znakomitych Kierowników, którzy kierują oddziałami. Jesteśmy szpitalem wojewódzkim, a nie klinicznym.

Czy dyrekcja WSS w Częstochowie zagwarantuje praktyczną naukę z kardiologii dla studentów wydziału lekarskiego UJD w Częstochowie na Oddziale Kardiologii WSS? Jaki będzie los studentów UJD, jeśli powyższy oddział będzie bazą dydaktyczną dla Akademii Śląskiej?

– Tak jak wcześniej powiedziałem Pan Profesor nie będzie kierował oddziałem, a w wyniku moich spotkań z Panią Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza prof. Anną Wypych-Gawrońską oraz prorektorem Panem prof. Aleksandrem Sieroniem planuję ścisłą współpracę z Uniwersytetem w Częstochowie. To uniwersytet będzie miał pierwszeństwo w dostępie do bazy szpitalnej, mamy wspólne plany, które omówiliśmy zarówno na rok 2023 jak i w dalszej perspektywie. Były to bardzo owocne spotkania dla obu stron.

Jakie konkretne inwestycje (zgodnie z deklaracją), ale inne niż te, które już zostały zaplanowane i na które fundusze zdobył poprzedni dyrektor, chce w tym roku lub kolejnym zrealizować nowa dyrekcja WSS?

– Wolałbym na początku mówić o walce z ogromnym zadłużeniem szpitala, zakupem nowego rezonansu magnetycznego bo właśnie mieliśmy ogromną awarię, próbą reaktywacji oddziału okulistycznego, a może i laryngologicznego, a co się tyczy inwestycji dodatkowych to czas pokaże. Proszę pamiętać, że jestem w szpitalu dopiero kilkanaście dni. Z przyjemnością na temat inwestycji porozmawiam w najbliższych miesiącach.

 

Czy prawdą jest że została wstrzymana realizacja zaplanowanych przez dyr. Bajkowskiego inwestycji tzn.: konieczny remont oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, Oddziału Neonatologii, patologii noworodka oraz punktu pobrań laboratorium analitycznego?

– Modernizacja pomieszczeń II piętra bud. H w obiekcie Szpitala przy ul. Bialskiej dla potrzeb przeniesienia Oddziału Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz modernizacja pomieszczeń I piętra bud. A w obiekcie przy ul. PCK w celu adaptacji do wymogów Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej została jedynie ujęta w Planie Inwestycyjnym Szpitala na 2023 rok wraz z informacją w zakresie konieczności pozyskania dotacji celowej z Podmiotu Tworzącego na realizację przedmiotowych inwestycji.

Natomiast zadanie inwestycyjne w zakresie poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych oraz dostępności dla pacjentów poprzez kompleksową modernizację punktu pobrań i poczekalni w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Banku Krwi ujęte zostało w Planie Inwestycyjnym Szpitala na 2023 rok ze wskazaniem środków własnych Szpitala.

Wszystkie procesy inwestycje w Szpitalu podlegają aktualnie ponownej analizie w zakresie celowości przeprowadzenia inwestycji oraz źródeł finansowania z uwagi na trudna sytuację finansową Szpitala.

 

Kiedy zostanie zakupiony transportowy inkubator dla Oddziału Neonatologii bez którego zagrożone jest życie noworodków w ciężkich stanach, wymagających intubacji?

– Informuję, że w strukturach oddziału posiadamy inkubator transportowy, który zabezpiecza noworodki w zakresie transportu. Jednocześnie informuję, że podejmuję kroki w celu pozyskania dofinansowania na zakup nowoczesnego inkubatora dla potrzeb Oddziału.

 

Co, mimo wszystko, będzie ze współpracą WSS z Uniwersytetem Częstochowskim? Czy prawdą jest Pan Dyrektor chce jednak rozwiązać podpisane już umowy WSS z UJD w sprawie kształcenia klinicznego studentów kierunku lekarskiego czego efektem będzie to, że studenci będą musieli jeździć do Szpitali na Śląsk?

– Są to nieprawdziwe informacje, bo na terenie szpitala przy zakładzie patomorfologii działa katedra anatomii dla kierunku lekarskiego, mamy szeroką umowę o współpracy zarówno w zakresie praktyk studenckich jak i dalszego prowadzenia przedmiotów klinicznych, co więcej na spotkaniu z władzami uczelni planujemy wspólne projekty. Proszę jednak nie zapominać, że Uniwersytet to wiele innych kierunków, prowadzonych od wielu lat już z tradycją i mamy zajęcia na terenie naszego szpitala również, jako baza dydaktyczna na kierunku pielęgniarstwo i fizjoterapia.

Kiedy przewiduje Pan rozpoczęcie prac związanych z remontem Traktu porodowego i salą Cięć Cesarskich? Mamy kwiecień za pasem a remont jeszcze nie rozpoczął się?

– W dniu 22 lutego br., ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na roboty budowlane w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Wzrost standardów infrastruktury medycznej i technicznej w obszarze Traktu Operacyjnego oraz Bloku Porodowego z Salą cięć cesarskich poprzez kompleksową modernizację pomieszczeń oraz pełne zabezpieczenie energetyczne i przeciwpożarowe budynków „B” i „C” Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przy ul. Bialskiej 104/118”. W dniu 16 marca nastąpiło otwarcie ofert, natomiast 22 marca br., opublikowany został wybór oferty. Szpital jest w trakcie podpisania umowy z Wykonawcą. Roboty rozpoczną się niezwłocznie po podpisaniu umowy.

 

W WSS w Częstochowie niecałe dwa miesiące temu uległ awarii Rezonans Magnetyczny. Poprzedni dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski był w trakcie zdobywania funduszy na nowy Rezonans, gdyż naprawa starego jest zbyt kosztowna i nie gwarantuje jego sprawnego działania. Proszę o podanie terminu kiedy zostanie uruchomiony nowy Rezonans Magnetyczny?

– Aktualnie przeprowadzana jest analiza potrzeb i wymagań oraz przygotowywane jest postępowanie przetargowe na zakup nowego rezonansu magnetycznego.

W jakim charakterze na spotkaniu z Rektoratem UJD wspólnie z Panem Dyrektorem występuje Pan Michał Ekkert? 

– Pan Profesor Michał Ekkert był gościem zaproszonym przez Panią Rektor po wcześniejszych rozmowach z Panem prorektorem prof. Aleksandrem Sieroniem, jednocześnie jako menedżer ochrony zdrowia, a ja jako dyrektor szpitala z którym Uniwersytet Jana Długosza planuje poszerzenie współpracy. Wszyscy wspólnie oceniliśmy spotkanie jako bardzo owocne poruszając kwestie rozwoju bazy dydaktycznej, poprawy jakości świadczeń medycznych, wspólnego wysiłku w poszerzeniu dostępności do oddziałów i poradni tak, aby pracownikom zapewnić miejsca pracy, a wszyscy razem chcemy skupić się na najważniejszej osobie w szpitalu, którą jest pacjent.

 

Dziękuję za wyjaśnienia

URSZULA GIŻYŃSKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *