LIST DO REDAKCJI / Dlaczego wymieniają lampy na Placu Biegańskiego?


 ,,W czwartek 27.05.2021 rano, zauważyliśmy wymianę lamp (na inny typ, stożkowe) w latarniach na Placu Biegańskiego. Stary projekt zakładał prawdopodobnie okrągłe klosze w całym ciągu Alei NMP i placach. Skąd ta zmiana, czym uzasadniona (chyba nie estetyką, bo stare klosze są (były?) bardzo ładne. Ekonomia? Prosilibyśmy o jakieś czytelne dane, bo wymiana to przecież niemałe koszty dla miasta, czyli nas wszystkich.” – pisze do nas pan Stefana z Częstochowy Śródmieście.

O wyjaśnienie poprosiliśmy rzecznika Tauron Nowe Technologie. Poniżej odpowiedź:

 

Pani Redaktor!

Obecna instalacja oświetleniowa na placu Biegańskiego i w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny funkcjonuje od 30 lat. Żywotność zainstalowanych tam urządzeń elektroenergetycznych właśnie dobiega końca, na co ani TAURON, ani miasto Częstochowa nie mają wpływu.

W związku z unijnym rozporządzeniem o czystym niebie, a także zgodnie z zapisami definicji o ograniczeniu rozsyłu światła zawartymi w normie PN-EN 13201-2, na terenie krajów UE nie wolno dziś instalować systemów oświetlenia miejskiego, których światło jest emitowane z oprawy do góry, powyżej punktu instalacji źródła światła.

W konsekwencji wspomnianych regulacji lampy charakterystyczne dla oświetlenia ulicznego Alei Najświętszej Marii Panny nie są już produkowane, a regularny serwis istniejących uniemożliwia brak części i komponentów. Instalacja została więc pozbawiona wsparcia serwisowego i obecnie nie ma możliwości wymiany uszkodzonych lub wyeksploatowanych opraw typu „kula” na identyczne czy bardzo podobne, o zbliżonej charakterystyce technicznej.

Aktualnie, w zakresie oświetlenia tej reprezentacyjnej części miasta, rozważane są różne opcje, które pozwolą na zachowanie walorów estetycznych przy równoczesnym utrzymaniu pełnej funkcjonalności.

W związku z tym podjęto decyzję o budowie testowej instalacji w nowoczesnej technologii LED. Instalacja ta pomoże określić formę kompozycyjną słupa i warte zastosowania rozwiązania oświetleniowe. Testowa instalacja bazuje na efektywnych i nowoczesnych diodach LED w ciepłej barwie 3000K. Jako rozwiązanie testowe ma otworzyć dyskusję związaną z modernizacją obecnej, przestarzałej instalacji w obrębie Alei NMP. W konstrukcji opraw wykorzystano materiały przetwarzalne, takie jak aluminium czy szkło naturalne. Eliminacja plastiku w konstrukcji oprawy dotyczy także układów optycznych, gdzie plastikowe soczewki zostały zastąpione układami odbłyśników aluminiowych.

Moc testowych opraw LED to 75W. Zastąpią one oprawy o źródłach światła 150W przy ich całkowitym poborze mocy na poziomie 170W. Rozumiejąc rangę prestiżowej instalacji oświetlenia w ścisłym centrum Częstochowy, a także w kontekście przedstawionych powyżej aspektów technicznych i realnego stanu technicznego instalacji, jesteśmy zobligowani do poszukiwania rozwiązań, które zapewnią pełną sprawność i bezpieczeństwo oświetlenia w tym reprezentacyjnym obszarze miasta.

Wierzymy, że montaż testowej instalacji jest najlepszą formą przeprowadzenia wartościowych prób jakościowych, które doprowadzą do wyboru estetycznego, przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego rozwiązania oświetleniowego.

Serdecznie pozdrawiam

 Gracjan Respondek

Biuro komunikacji i marketingu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *