Od 23 lutego w Zagrodzie Włościańskiej, przy ul. 7 Kamienic 4 czynna jest wystawa “Kościoły drewniane Częstochowy i okolic”, autorstwa dr. Aleksandra Jaśkiewicza, długoletniego pracownika Muzeum Częstochowskiego, znawcy historii sztuki.
Ekspozycja przybliża wiadomości o drewnianych kościołach znajdujących się m.in. w Gidlach, Boronowie, Truskolasach, Popowie, Zrębicach, w Mokrej. W towarzyszącym wystawie katalogu autor szczegółowo opisuje zabytki architektury sakralnej – ich wygląd zewnętrzny i wyposażenie wnętrz. Przypomina również historię ich powstawania i budowniczych tych obiektów. Na pewno warto wybrać się na wystawę, zwłaszcza, że można na niej zapoznać się nie tylko z kościołami, które przetrwały, ale również z tymi, które
pozostały jedynie na fotografiach. Te wszystkie pamiątki naszego dziedzictwa są zarówno piękne architektonicznie, jak i niezwykle wartościowe historycznie.
W 1907 r. Koło Architektów w Warszawie ogłosiło XXIII Konkurs na Wzorową Zagrodę Włościańską. Jego laureatami zostali: Czesław Przybylski i Zdzisław Kalinowski. Realizację natomiast (w 1909 r.) powierzono autorom innego projektu. Byli nimi dwaj znani architekci warszawscy: Franciszek Lilipop i Karol Jankowski. W roku 2003 r., z inicjatywy prezydenta Częstochowy, nastąpiło uporządkowanie domu i zabezpieczenie wnętrz obiektu przed zniszczeniem. Od września 2004 r. do stycznia br. 2005 r. Zagroda poddana została gruntownemu remontowi.
UG