Festiwal Artystyczny Łączy nas sztuka


Każdy przejaw twórczy jest po coś i może znaleźć swojego odbiorcę. Nieważne jakie wykształcenie i doświadczenia ma w swoim portfolio artysta, w jednym miejscu mogą spotkać się profesjonalni twórcy, amatorzy, artyści z niepełnosprawnościami i odbiorcy, bo łączy nas sztuka. Taką wspólną przestrzenią jednoczącą wszystkich miłośników twórczości jest Festiwal Artystyczny Arche „Łączy nas sztuka”, który Fundacja Leny Grochowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Arche realizują w Arche Hotelach na terenie całej Polski.

 

Lena Grochowska
Urodzona w Siedlcach, malarka, prezes Fundacji swojego imienia, uczęszczała do Liceum Plastycznego w Lublinie, ale tak…
Andrzej Fogtt
Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk…
Stanisław Baj
Urodzony w 1953 w Dołhobrodach, współczesny malarz polski, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w…

„Wspaniała inicjatywa Leny i Władysława Grochowskich, grupy Arche oraz całego zespołu pasjonatów, którzy roztoczyli protektorat nad grupą artystów z niepełnosprawnościami przynosi wspaniałe rezultaty. Wraz z Panem profesorem Stanisławem Bajem z radością wspomagamy działania i uczestniczymy w kolejnych odsłonach tego projektu.

Chciałbym tylko Państwu przypomnieć, że sztuka nie rodzi się jedynie w pięknych budynkach muzealnych czy akademiach, rodzi się niezależnie od wszelkich instytucji i przyjętych schematów. Sztuka rodzi się z potrzeby duszy i serca, jest naturalną radością i umiejętnością. Jej wyraz nie zależy od wykształcenia, czy określonego miejsca.

Historycy sztuki zaproponowali wiele określeń dla definiowania niektórych artystów. Artyści chorzy psychicznie, artyści prymitywiści, malarze naiwni, malarze autystyczni, określeń jest bez liku. Tak dla przypomnienia wymienię kilka nazwisk, wobec których te określenia zostały użyte i świecą jak robaczki świętojańskie w ciemnościach Światowej Sztuki: Maria Prymaczenko, Teofil Ociepka, Celnik Rousseau, Nikifor Krynicki, Michał Anioł (autyzm), Leonardo da Vinci (autyzm), Vicent van Gogh, Edward Munch (chory psychicznie), Francesco Goya (chory psychicznie), Seraphine Louis czy Adolf Wolfli.

Z pewnością te osoby nie wywołały wojen, pogromów, kryzysów gospodarczych czy zagłady przyrody. Wywołały te katastrofalne zjawiska osoby podobno normalne przy udziale ludzi podobno normalnych.

Ale Człowiek to brzmi dumnie, w przypadku Sztuki to potwierdzam.”

Andrzej Fogtt

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *