Przez dwa dni – 24 i 25 czerwca 2023 – roku na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego „Pająk” w Konopiskach było gwarnie, radośnie i niezwykle muzycznie. Tegoroczne „Dni Gminy Konopiska połączone z Sobótką” przyciągnęły swą bogatą ofertą tysiące mieszkańców Gminy Konopiska, Częstochowy i całego regionu częstochowskiego. – Święto naszej gminy musimy obchodzić z radością i uśmiechem na ustach. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uwielbiane przez publiczność gwiazdy. Grali i śpiewali dla wszystkich: Czadoman, Chłopcy z Placu Broni i Zbóje – podkreślił wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek.
Organizatorami imprezy były: Gmina Konopiska i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Oficjalnego Otwarcia jej dokonali: wicewójt Gminy Konopiska Iwona Lisek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzata Majer oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach Marcin Kowalski.
W ramach ludowego Jura ROK Festiwalu na scenie zaprezentowały się: Zespół Ludowy „Cyganeczki” z Sygontki w Gminie Przyrów, Zespół Folklorystyczny „Turowianie” reprezentujący Gminę Olsztyn, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, Zespół Folklorystyczny „Kamienica” z Gminy Kamienica Polska, Zespół Śpiewaczy „Mstowianki”, Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Poczesnej, Zespół Śpiewaczy „Kumosie” z Gminy Kłomnice. Gminę Konopiska reprezentowały: Zespół Ludowy „Konopielki” i Zespół „KGW Wiosenne Kwiaty”.
A jak na Sobótkę przystało było wicie wianków, które później zgodnie ze słowiańska tradycją były puszczone na wodę. Rozstrzygnięto również konkurs Legend, Baśni, Podań “Legendy Jury” oraz dwa konkursy plastyczne dla dzieci – „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku” oraz Jurajski Konkurs Plastyczny dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań”. Niespodzianką i specjalnym wyróżnieniem dla zwycięzcy w konkursie „Legendy Jury” był przelot samolotem Klubu Sportów Lotniczych „Orzeł” w Konopiskach. Nagrody wręczali: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek, dyrektor ROK Małgorzata Majer oraz redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, która podziękowała w imieniu wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego za zaproszenie na uroczystości i pogratulowała laureatom konkursów, a organizatorom wspaniale przygotowanego przedsięwzięcia. Podkreśliła jednocześnie wsparcie posła na rzecz Gminy Konopiska w różnych obszarach inwestycyjnych – sportowych, edukacyjnych, kulturalnych.
Szczególne wyróżnienie „Przyjaciel ROK-u” z rąk dyrektora ROK w Częstochowie Małgorzaty Majer otrzymał wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek. Dodatkowo przyznano i wręczono puchary i nagrody w Gminnym Turnieju Tenisa Ziemnego. Pierwsze miejsce zajął radny Gminy Konopiska Piotr Szczerbak.
Gminna Biblioteka Publiczna w Konopiskach zaprosiła wszystkich do własnego stanowiska na wymianę swoich książek i odświeżenia swoich biblioteczek podczas akcji „Książka za książkę. Wielka wymiana książek.” Jura ROK Festiwal zakończył się „Muzyczną podróżą od palanta do belcanta”, czyli piosenkami jak dawniej w wykonaniu Krzysztofa Dryndy, przy akompaniamencie Michała Rorata i Sebastiana Janika i koncertem Pawła Kuleja One Man Show, mieszkańca gminy Konopiska, który w tym roku obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. A gwiazda wieczoru – Czadoman porwał niemal wszystkich do tańca.
Finałem sobotniej zabawy były rozpalenie sobótkowego ogniska oraz wyjątkowy pokaz fajerwerków nad zalewem „Pająk”. Impreza taneczna dla wytrwałych i spragnionych zabawy prowadzona przez Pawła Kuleja trwała do godziny drugiej w nocy.
Niedzielne wydarzenia rozpoczęły prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół z terenu Gminy Konopiska oraz grup działających przy GCKiS: Grupy XD Squad, Hashtag Grupa, Break Kids i Hip hop, „Dropsików” i Mażoretek „Szyk” oraz członków stowarzyszenia „Prometeus”, Zespołu Śpiewaczego Gminy Konopiska i „Walentynek”.
W ramach imprezy działały także liczne atrakcje wesołego miasteczka, stoiska gastronomiczne, handlowe oraz jazda konna i dmuchańce.
Na zakończenie tego dnia wystąpił znany wszystkim zespół: „Chłopcy z Placu Broni,” który przypomniał uczestnikom zarówno swoje stare, jak i te najnowsze utwory. Gdy wybrzmiały ostatnie rokowe bisy na scenę wkroczyli „Zbóje”. Ich występ poprzedziła premiera kabaretu, który powstaje na terenie gminy, w skład którego wchodzą Janusz Benesz i Paweł Kulej. W iście góralskim stylu rozbawili publiczność i zaprosili na zabawę przy muzyce zespołu „Zbóje”. Zespół dał prawdziwy show nie tylko muzyczny. Zabawne scenki z udziałem przedstawicieli publiczności z akompaniamentem góralskich nut owocowały salwami głośnych braw. Ostatnim akordem muzycznym niedzielnego wieczoru był występ Pawła Kuleja, który poprowadził zabawę taneczną prawie do godziny dwudziestej drugiej.
Na koniec trzeba wspomnieć o niezastąpionych paniach z Kół Gospodyń Wiejskich – zawsze gotowych do pomocy i ugoszczenia gości. Panie z KGW Hutki, Rększowice, Konopiska przygotowały moc pyszności, każde koło wystąpiło ze swoją specjalnością kulinarną.
fot. Ewa Lasoń