Aleksandra Kowalska to artystka z misją i wielorakimi talentami. Swoją twórczą kreatywność prezentuje w różnych wymiarach sztuki. Jest malarką, uprawia grafikę i metaloplastykę. Jest też poetką, wokalistką, instrumentalistką, autorką tekstów i założycielką zespołu muzycznego Impast. 17 czerwca w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater” Aleksandra Kowalska świętowała swój jubileusz 30-lecia pracy twórczej. Z tej okazji był wernisaż jej prac plastycznych. Odbył się także koncert zespołu Impast.
To był niezwykle energetyczny wieczór, wypełniony muzyką, malarstwem, serdecznością przyjaciół i przede wszystkim talentem i wrażliwością bohaterki wieczoru. Spotkanie jubileuszowe Aleksandry Kowalskiej z przewodnim tytułem ,,Po drugiej stronie obrazu” przyciągnęło wielu sympatyków jej twórczości. Otworzyła je dr hab. sztuk plastycznych Krystyna Szwajkowska, profesor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie – komisarz wystawy. Kuratorem wystawy był Robert Sękiewicz, pracownik OPK Gaude Mater. Ponadto głos zabrali: prof. Elżbieta Hurnik literaturoznawca Uniwersytetu Jana Długosza oraz Tomasz Mann zastępca prezesa ZPAP Okręg Częstochowski.
Artystyczny jubileusz to moment skłaniający do podsumowań, a przynajmniej do zaprezentowania całego spektrum twórczego dorobku. Zatem na wystawie A. Kowalska pokazała prace z różnych okresów swojej malarskiej aktywności. Potem przyszedł czas na koncert zespołu Impast, w którym pani Aleksandra jest główną wokalistką. Towarzyszyli jej: Magdalena Michalak – wokal; Tomasz Mężyk – instrumenty klawiszowe; Bartosz Sadlej – gitara elektryczna; gościnnie – Robert Machalski – gitara basowa i Piotr Suchecki- perkusja. Warto dodać, że Impast w ubiegłym roku, na siedmiolecie swojego istnienia, wydał swą pierwszą płytę ,,Na nieboskłonie”.
Pasja do uprawiania sztuk plastycznych, poezji i muzyki towarzyszy Aleksandrze Kowalskiej od najmłodszych lat. Zaczęło się od malarstwa, potem przyszedł czas na poezję i wreszcie otworzyła się przed nią ścieżka muzyczno-wokalna, w której – jak we wszystkich swoich działaniach – realizuje się z wielką ekspresją i zaangażowaniem. Poprzez artystyczne dzieło dzieli się z odbiorcą swoimi talentami i jak podkreśla, to ją niesie przez życie, bo twórczość to jej cały świat.
Aleksandra Kowalska w swoim dorobku ma udział w wystawach w kraju i za granicą, jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. W grudniu 2022 r. za swoje osiągnięcia otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorowe odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wręczył je Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, który w swojej wypowiedzi wyraził uznanie dla wielopłaszczyznowej, wysoce artystycznej twórczości Aleksandry Kowalskiej i jej dzieła na rzecz polskiej kultury.
fot. Archiwum Aleksandry Kowalskiej
1 komentarz
Piękna kobieta, pięknie śpiewa, pięknie maluje.To wielki zaszczyt i radość być na takim wydarzeniu. Pozdrawiam Olu❤️