Tylko w jednym tygodniu policjanci z lublinieckiej drogówki zatrzymali trzy osoby, które kierowały po alkoholu.
9 stycznia w Woźnikach na ul Cegielnianej 77-letni mieszkaniec gminy Woźniki kierując peugeotem, doprowadził do kolizji drogowej, po przebadaniu na zawartości alkoholu okazało się, że jest nietrzeźwy, badanie wykazało prawie promil alkoholu w jego organizmie.
10 stycznia na ul. Damrota w Lublińcu policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, jak się okazało, był nietrzeźwy, przeprowadzone badanie wykazało prawie 1,5 promila.
11 stycznia w Lublińcu na ul. Podmiejskiej 74-letni mieszkaniec Lublińca kierując nissanem, przekroczył dopuszczalna prędkość, policjanci podczas kontroli wyczuli woń alkoholu, przeprowadzone badanie wykazało, prawie pół promila alkoholu. Kierowca otrzymał mandat karny za przekroczenie prędkości i odpowie za jazdę po użyciu alkoholu.
Policja ostrzega
Nietrzeźwy kierowca stanowi poważne zagrożenie na drodze. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych może znacząco wpłynąć na zdolności psychofizyczne kierowcy, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierowca może mieć obniżoną zdolność do skupienia uwagi, pogorszone refleksu, zmniejszoną zdolność oceny sytuacji na drodze oraz utrudnioną koordynację ruchową.
Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu, warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami, wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila, kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jednak największą ceną za jazdę po alkoholu może okazać się spowodowanie wypadku drogowego, gdzie śmierć poniesie inny człowiek, z konsekwencjami tego pozostaniemy do końca życia.