Firmy pożyczkowe i banki mają pewne wymagania, które ich klienci muszą spełnić. W przypadku tych drugich do uzyskania zgody na kredyt wymagana będzie niezła zdolność kredytowa. A jak wygląda to w przypadku pożyczek? Na co mogą liczyć osoby z nieco gorszą zdolnością, na przykład z niskimi zarobkami?
Co to jest zdolność kredytowa?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest zdolność kredytowa. Banki i firmy pożyczkowe biorą ten parametr pod uwagę przy ocenie każdego wniosku pożyczkowego lub o przyznanie kredytu gotówkowego. Na zdolność kredytową wpływ mają następujące czynniki:
- wysokość zarobków
- źródło dochodu (rodzaj umowy, wykonywany zawód, w jakiej firmie pracujesz, itp.)
- średnie miesięczne koszty związane z utrzymaniem
- posiadane zobowiązania, aktualnie płacone raty
- wiek
- ilość osób na utrzymaniu
Zdolność kredytowa jest więc naszą możliwością do płacenia kolejnej raty w określonej wysokości. Im niższa zdolność kredytowa, tym niższa powinna być miesięczna rata kolejnego zobowiązania. W skrajnym przypadku banki i firmy pożyczkowe mogą w ogóle nie wyrazić zgody na przyznanie kredytu lub pożyczki.
Jakie są wymagania banku? Czy dostanę kredyt bez zdolności?
Banki bardzo skrupulatnie podchodzą do weryfikacji każdego nowego klienta. Podczas wypełniania wniosku o kredyt zawsze musimy więc podać szereg informacji związanych z naszym zatrudnieniem, stażem pracy, czy rodzajem posiadanej umowy. Zwykle nie obędzie się też bez przedstawienia dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy, czy o uzyskiwanych dochodach. Banki za wszelką cenę chcą bowiem zmniejszyć ryzyko związane z oferowaniem klientom swoich produktów. Słaba zdolność kredytowa, a tym bardziej jej brak, zwykle oznaczają więc odrzucenie wniosku kredytowego przez bank. Podobnie jest zresztą z historią kredytową – bank oczekuje, że będzie bardzo dobra.
W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być natomiast pożyczki bez zdolności kredytowej. Są przygotowane dla znacznie szerszego grona odbiorców. Nie trzeba mieć więc bardzo dobrej zdolności kredytowej, by móc liczyć na dodatkowe pieniądze do wydania na dowolny cel!
Pożyczki bez zdolności kredytowej
Jednym z rodzajów pożyczek udzielanych drogą internetową są pożyczki bez zdolności kredytowej. Taki produkt jest dostępny także dla osób z niskimi zarobkami lub z posiadanym aktualnie zadłużeniem. Wymagania firm pożyczkowych są w takim przypadku dość niskie. Prawie każdy może więc złożyć wniosek o pożyczkę bez zdolności i liczyć na pozytywną decyzję.
Oczywiście, jeśli wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej, nie może liczyć na zbyt wysoką kwotę pożyczki. Wszyscy pożyczkodawcy oczekują w końcu, że odzyskają pożyczone pieniądze, a także dodatkowe odsetki.
Kto może skorzystać z takiej pożyczki?
Wymagania stawiane przed klientami ubiegającymi się o pożyczkę bez zdolności kredytowej nie są wysokie. Należy być osobą pełnoletnią i zmieścić się w górnym limicie wieku – zwykle to 70, a nawet 75 lat. Niektórzy pożyczkodawcy oczekują też polskiego obywatelstwa lub zamieszkiwania na terenie Polski. Należy posiadać polski numer telefonu komórkowego, a także konto w polskim banku – tam wpłyną środki z pożyczki, jeśli decyzja pożyczkowa będzie pozytywna.
Najczęściej pożyczkodawcy wymagają też jakiegokolwiek źródła dochodu. Może być to nawet umowa o dzieło, emerytura, renta, czy zasiłek socjalny. Nie ma natomiast potrzeby dokumentowania go – informacje o zarobkach podajemy w formie deklaracji. Ostatnim wymogiem jest posiadanie aktualnego dowodu osobistego, co będzie potrzebne do weryfikacji tożsamości. Musimy też oczywiście prawidłowo wypełnić wniosek o pożyczkę i zaznaczyć wymagane zgody i regulamin.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Jest kilka sposobów na poprawę zdolności kredytowej. Znajdziemy je w serwisie finansowym super-pożyczka.pl. W największym skrócie ujmując – do poprawy zdolności kredytowej musimy zwiększyć swoje zarobki, a ograniczyć wydatki. Warto pomyśleć też nad znalezieniem stabilnego zatrudnienia, na przykład w oparciu o umowę o pracę. Sposoby na poprawę zdolności kredytowej:
- spłata długów
- likwidacja debetu na rachunku, rezygnacja z karty kredytowej
- zwiększenie zarobków (np. poprzez znalezienie dodatkowej pracy dorywczej)
- ograniczenie średnich, miesięcznych wydatków
- wspólny kredyt lub pożyczka z inną osobą
Dobrą opcją może być też na przykład rozłożenie spłaty zobowiązania na dłuższy okres. Banki i pożyczkodawcy na podstawie zdolności kredytowej oceniają, jak wysoka może być jedna miesięczna rata. W przypadku dłuższego okresu kredytowania wysokość raty spadnie. Pamiętajmy jednak, że najczęściej oznacza to też, że oddamy do banku więcej pieniędzy.
Ranking pożyczek bez zdolności kredytowej
Gdzie szukać pożyczek bez zdolności kredytowej? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie rankingu zawierającego aktualne oferty. Na stronie https://super-pozyczka.pl/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej/ znajdziemy często aktualizowane zestawienie w formie rankingu najlepszych propozycji. Przy każdej z nich mamy informacje o dostępnej kwocie pożyczki, czy możliwym okresie spłaty. Sprawdzenie tego miejsca pozwoli nie tylko wybrać najtańszą pożyczkę, ale też zaoszczędzić.