Wiceminister Szymon Giżyński odwiedził parafię w Parzymiechach


Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński przyjechał do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach w Gminie Lipie n zaproszenie Księdza Proboszcza  Romana Szkopa.

Po wspólnej modlitwie na Mszy Świętej gospodarz parafii omówił zakres prac realizowanych w ramach pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środków i podziękował Ministrowi Giżyńskiemu za uzyskane wsparcie.
– Osiem lat byśmy musieli zbierać pieniądze, aby rozpocząć niezbędne prace remontowe, a dzięki pomocy Ministerstwa już ruszyliśmy z pracami. Oczywiście jest to działanie wspólne, bo nasi parafianie także wpierają modernizację świątyni – mówi Ksiądz Roman Szkop.

MKIDW w ostatnich miesiącach wsparło parafię w Parzymiechach kwotą 490 000 złotych, na przeprowadzenie przez tę parafię renowacji i zabezpieczenia zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Piotra i Pawła oraz kwotą 500 000 złotych na przebudowę ogrodzenia oraz schodów przy kościele.

Wiceminister w swym słowie podziękował za serdeczne przyjęcie i zadeklarował gotowość do dalszej współpracy. – Ten zabytkowy kościół wymaga pomocy. Obowiązkiem państwa jest zauważać takie potrzeby i pomagać – podkreślił Wiceminister Giżyński. Wspomniał jednocześnie bolesną historię mieszkańców Parzymiechów w pierwszych dniach wybuchu II wojny światowej, kiedy Niemcy zgotowali ludności cywilnej hekatombę. – Już 1 i 2 września Niemcy dokonali masakry na ludności cywilnej wsi Zimnowoda i Parzymiechy w odwecie za ciężkie walki z wojskiem polskim i podejrzenie o czynny udział w obronie miejscowości. Pierwszego dnia wojny Niemcy niemal doszczętnie spalili nadgraniczne wsie Zimnowoda i Parzymiechy. Od kul, płomieni oraz wrzucanych do piwnic granatów zginęło wówczas wielu mieszkańców Parzymiechów. Niedawno uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej dowódcy 83. Pułku Strzelców Polskich pułkownikowi Adamowi Nadachowskiemu, który bronił Parzymiechy przed atakami Niemców w pierwszych dniach września 1939 roku – mówił Wiceminister Szymon Giżyński.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *