Tadeusz Gierymski – wybitny częstochowski poeta i prozaik obchodził w 2005 roku 50-lecie pracy twórczej. 20. grudnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbył się benefis podsumowujący jego dokonania artystyczne
Gierymski, choć urodzony w 1928 roku w Płońsku, na stałe zamieszkał w Częstochowie. Pochodzi z artystycznej rodziny, bowiem spokrewniony jest z Maksymilianem i Aleksandrem Gierymskimi – sławnymi malarzami. Jest legendą pisarstwa i liryki, debiutował w 1955 roku na łamach krakowskiego “Tygodnika Powszechnego” wierszem “Przeciw wojnie”. Potem jego utwory ukazywały się także w “Poezji”, “Życiu Literackim”, “Nowym Wyrazie”, jak
również w prasie częstochowskiej. W niej publikował artykuły publicystyczne, kulturalne, szkice literackie i recenzje teatralne. Zainaugurował Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej, a także przyczynił się do powstania periodyku społeczno-kulturalnego “Aleje3”, którego był redaktorem naczelnym. W 1976 roku zadebiutował jako pisarz książką “Mała oda do lampy”. Potem napisał też, między innymi, “Rosę i rdzę”, “Notatki z czasu”, “Wyścig z czasem”, “Miscellanea Literackie” i najnowsze “Opowiadania najkrótsze” z 2002 roku.
Podczas grudniowego benefisu gratulacjom i życzeniom nie było końca. Szanowny Jubilat odebrał także nagrodę pieniężną z rąk prezydenta Tadeusza Wrony. – Tak jak Warszawa miała swych Gierymskich, tak i Częstochowa ma swojego – mówił prezydent.
Utwory Gierymskiego prezentowali aktorzy Teatru Mickiewicza – Marek Ślosarski i Czesława Monczka. Prof. Elżbieta Hurnik dyskutowała z Gierymskim o życiu, sztuce, literaturze i teatrze, a dr Arkadiusz Frania wygłosił laudację, podkreślając wielką klasę artystycznej poezji Tadeusza Gierymskiego. Prof. Hurnik zaś zwróciła uwagę na kapitalne zapiski, które twórca drukował w prasie, a część z nich zamieścił w formie “Notatki z czasu”. Wybitnemu artyście zagrali tego wieczoru kwartet smyczkowy Quatro Stagioni oraz Judyta Wrona, na skrzypcach barokowych.
AW