Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast (8 III) z modlitwą za kobiety czasu wojny, zwł. za Ukrainki, matki ukrywające swoje dzieci w piwnicach, opłakujące bliskich, uciekające przed pożogą wojenną; pielgrzymka Przewodników Turystycznych (12-13 III); pielgrzymki diecezjalne maturzystów (11 III – Wrocław, 12 III – Gdańsk, Częstochowa).
Z modlitwą za kobiety czasu wojny – Święto Kobiet na Jasnej Górze
Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast odbędzie się już po raz 15 na Jasnej Górze, 8 marca. Tegoroczny Dzień będzie wyrazem szczególnej duchowej łączności z ukraińskimi cierpiącymi kobietami, zwłaszcza z matkami. W języku polskim i ukraińskim wypowiedziany zostanie Akt Zawierzenia. Msza św. celebrowana będzie w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia.
– W tym trudnym czasie nasze serca i myśli kierujemy do wszystkich ukraińskich kobiet, matek, które cierpią z powodu wojny. Myślimy o tych, które tam pozostały i walczą w obronie swojej Ojczyzny. O tych, które ukrywają swoje dzieci w piwnicach przed bombowymi atakami, o tych które opatrują rany, opłakują swoich bliskich. Jednoczymy się i na różny sposób wspieramy też te ukraińskie kobiety, które uciekły przed wojenną pożogą, i które znalazły schronienie także w jasnogórskim Domu Pielgrzyma – podkreśla Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, inicjator spotkania. Dodaje, że będzie to także czas błagania za rosyjskie kobiety, matki, których synowie też giną na wojnie.
W Święto Kobiet, 8 marca, Msza św. celebrowana będzie o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy.
Ok. godz. 18.30 w Sali Papieskiej odbędzie się okolicznościowe spotkanie. Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywoła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. O tym, że „Z Nią wszystko jest możliwe”, śpiewając utwory ze swej płyty, przekonywać będzie paulin o. Piotr Stanikowski.
Jasna Góra trwa na nieustannej modlitwie o pokój w Ukrainie
Jasna Góra trwa na nieustannej modlitwie o pokój w Ukrainie. W tej intencji każdego dnia nie tylko odprawiane są dodatkowe Msze św., odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski, ale każda z przybywających tu pielgrzymek zapewnia, że chce „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”.
Paulińskie drzwi otwarte
Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po inwazji Rosji. Za tę gotowość podczas briefingu (3.03) podziękowali: dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta.
Jako pierwsza do Domu Pielgrzyma przybyła mieszkanka Wołodymyra, z 6-letnią córką i 11-letnim bratem. – Nie chcieliśmy przyjeżdżać do Polski, ale kiedy zaczęły się bombardowania wywiozłam moją rodzinę. Tu otrzymaliśmy pomoc i wsparcie – powiedziała Ukrainka i wyraziła wielką wdzięczność za okazane serce.
Rodziny z Ukrainy, które w Polsce znalazły schronienie też przybywają teraz na Jasna Górę. – Modlimy się o ustanie wojny i pokój. Wierzymy, że Maryja nam pomoże. Dziękujemy Polakom za wielkie wsparcie w tej tragicznej sytuacji – powiedziała p. Olesia, która Sanktuarium nawiedziła z rodziną i inną ukraińską matką z dziećmi. – Bardzo czujemy siłę modlitwy, która także tutaj jest zanoszona – podkreśla Ukrainka.
Za wszelką pomoc okazywaną osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną, tę materialną, a przede wszystkim za modlitwę, dziękuje przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski zachęca, by w tym trudnym czasie „uchwycić się płaszcza Maryi, bo bez głębokiej modlitwy i nawrócenia nie zatrzymamy rosyjskich Iskanderów”.
Jasnogórski przeor przypomina, że na Jasnej Górze trwa niemal nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie. Odprawiane są Msze św. w tej intencji, różaniec, Apel Jasnogórski ze śpiewem Suplikacji. Błagają paulini i pielgrzymi.
Przeor Jasnej Góry dziękuje wszystkim, którzy wspierają duchowo i materialnie uciekających przed wojną ludzi. Także tym, którzy dostarczają pomoc dla uchodźców, głównie kobiet i matek z dziećmi, mieszkających w jasnogórskim Domu Pielgrzyma.
– Dziękuję tym, którzy już nas wspierają, przez dostarczanie trwałych produktów żywnościowych, środków chemicznych. Dziękuję tym, którzy wspierają finansowo i tym, którzy pomoc deklarują. Nie wiemy jak długo to wszystko potrwa, więc jeśli ktoś chciałby przekazać swoje dary, głównie w postaci drobnej chemii, jak: szampony, pasty do zębów itd. To zapraszam do kontaktu z nami. Dary można składać w recepcji Domu Pielgrzyma – mówi o. Pacholski.
„Każde gorące serce, które chce się modlić i pomagać jest niezwykle cenne”, podkreśla przeor Jasnej Góry.
Od najbliższej niedzieli (13 III) na Jasnej Górze w niedziele sprawowane będą Msze św. w j. ukraińskim, w bazylice o godz. 14.30.
Pielgrzymka Przewodników Turystycznych
W dniach 12-13 marca (sb – nd) odbędzie się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Organizatorem tegorocznego spotkania jest Klub Przewodników PTTK „Rzepiór” z Wrocławia. Przewodnicy przypomną o związkach Wrocławia z Lwowem po II wojnie światowej. Lwowianie odcisnęli bowiem trwały ślad w historii stolicy Dolnego Śląska.
Pielgrzymowanie maturzystów
Pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę rozpoczęło się na dobre. Po pierwszych w tym roku kalendarzowym grupach młodzieży ostatnich klas szkół średnich, które przybyły w ubiegłym tygodniu, teraz przybędą kolejne: 11 III – maturzyści arch. wrocławskiej (Msza godz. 13.30), 12 III – maturzyści arch. częstochowskiej (Msza godz. 13.30 i gdańskiej (Msza godz. 17.30).
Izabela Tyras/Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews