Śląskie na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju


19-23 maja 2010 r. w Polskim Pawilonie na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju odbędą się Dni Śląskie. Ich organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Przygotowane na Dni Śląskie atrakcje uświetnią Dzień Polski, który odbędzie się 22 maja. Tego dnia Polski Pawilon odwiedzi polska delegacja rządowa z Premierem RP Donaldem Tuskiem na czele oraz przedstawiciele władz lokalnych najwyższego szczebla.
Program przygotowany na Dni Śląskie w Polskim Pawilonie nawiązuje ściśle do hasła regionu – „Śląskie. Pozytywna energia.” Do przekazania tej idei wybrano taniec – jako uniwersalny, zrozumiały dla wszystkich i niosący wiele pozytywnej energii język – na specjalnym Odnawialnym Parkiecie.
Odnawialny Parkiet (Sustainable Dancefloor) to pierwszy na świecie parkiet przechwytujący energię tańca. Jego hydrauliczna konstrukcja pozwala zbierać energię wytwarzaną przez poruszające się po nim osoby i przetwarzać ją na energię elektryczną. Ilość wytwarzanej energii pokazywana na miernikach motywuje tańczących do jeszcze większej aktywności, tworząc niezwykłe doświadczenie tworzenia pozytywnej energii.
Na Odnawialnym Parkiecie w ciągu dnia występować będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który oprócz popisów tanecznych będzie zapraszać gości Pawilonu na kursy tańców polskich. Każdy uczestnik kursu otrzyma pamiątkowy certyfikat.
Wieczorami Odnawialny Parkiet zamieni się w nowoczesny europejski klub. W rytm muzyki klubowej prezentowanej przez najlepszych śląskich DJ-ów najzdolniejsi tancerze regionu (m.in. uczestnicy programu „You Can Dance”) dadzą show najgorętszych tańców XXI wieku (street jazz, funky, modern, hip-hop…).
W związku z misją na EXPO 2010 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podjął szereg starań dyplomatycznych i wizerunkowych, mających na celu utworzenie sprzyjającego klimatu biznesowego. Do najwidoczniejszych należy zmiana logotypu „Śląskie. Pozytywna energia”, z negatywnie odbieranego przez Chińczyków 4-elementowego na pozytywne 8-elementowe. Nie bez znaczenia jest również liczba członków oficjalnej delegacji – jej wielkość nie tylko decyduje o jej randze, ale świadczy też o znajomości guanxi – najważniejszej zasady dotyczącej relacji obowiązujących w chińskim społeczeństwie.
Chińczycy przywiązują większą wagę do symboli i są bardziej przesądni niż Polacy. Czwórka to Chinach liczba pechowa i oznacza śmierć (np. w wielu wieżowcach w Chinach nie ma w windzie przycisku z numerem 4). Aby uniknąć negatywnych skojarzeń, logo zostało zmodyfikowane i na wszystkich materiałach związanych z EXPO 2010 będzie składać się z 8 elementów. Zachowuje w ten sposób swój charakter i jednocześnie budzi pozytywne skojarzenia – ósemka jest dla Chińczyków liczbą równie szczęśliwą, jak siódemka dla Polaków.

Guanxi oznacza sieć wzajemnych relacji i wpływów, którą ktoś dysponuje, określa pozycję w społeczeństwie i odnosi się praktycznie do każdej sfery życia w Chinach. Chińczycy nigdy nie prowadzą negocjacji i rozmów biznesowych pojedynczo, a w grupie, której wielkość oraz skład świadczą o guanxi – reputacji i możliwościach. Guanxi odnosi się także do zagranicznych partnerów, a dobre guanxi jest punktem wyjścia do udanych rozmów biznesowych.
Misja gospodarcza Województwa Śląskiego obejmie nie tylko rozmowy w Szanghaju, ale także śląsko-chińskie seminarium gospodarcze w Pekinie. 18 maja br. w stolicy Chin na terenie Ambasady RP odbędzie się forum gospodarcze, w którym udział wezmą przedstawiciele chińskiego Ministerstwa Gospodarki, chińscy przedsiębiorcy oraz członkowie śląskiej delegacji biznesowej i samorządowej. W Shanghaju, w dniu 21 maja na zaproszenie Marszałka Województwa Śląskiego, Pawilon Polski podczas Dni Województwa Śląskiego odwiedzą władze prowincji Shaanxi. Będzie to doskonała okazja do kontynuowania rozmów rozpoczętych jeszcze w Katowicach podczas wizyty przedstawicieli tego chińskiego regionu.
Tego samego dnia zaplanowano również seminarium gospodarcze w szanghajskim oddziale Chińskiego Komitetu Promocji Międzynarodowego Handlu (CCPIT – China Council of the Promotion of International Trade).
W skład delegacji Województwa Śląskiego na EXPO 2010 w Szanghaju wchodzi:
18 przedstawicieli Województwa Śląskiego (3 Członków Zarządu Województwa Śląskiego, 5 radnych Sejmiku Województwa Śląskiego oraz 10 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego);
45 artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”;
21 artystów Teatru Rozrywki w Chorzowie.
oraz 14 przedstawicieli firm, tj.: Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Polskiego Koksu S.A., Koksowni Przyjaźń S.A., Spółki Energetycznej „Jastrzębie” S.A., Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa S.A, Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Mapro Poland Sp. z o.o, REDOR Sp. z o.o. Oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach.
W składzie delegacji będzie także profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego – Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W ramach Dni Województwa Śląskiego pracownicy dydaktyczni UŚ przeprowadzą w Pawilonie Polskim bezpłatne lekcje nauki języka polskiego a Uniwersytet Śląski będzie reklamował swoją szkołę języka polskiego dla Chińczyków.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *