Prawo rodzinne, czyli dowiedz się jak wygląda prawne ustalanie ojcostwa


Z roku na rok coraz większa ilość mężczyzn decyduje się ustalenie ojcostwa. Oczywiście sprawę może wytoczyć nie tylko mężczyzna, ale także matka chcąca np. uzyskać alimenty oraz pełnoletnie dziecko. Najczęściej na ustalanie ojcostwa decydują się pary nie związane węzłem małżeńskim Poza posiadaniem świadomości kto jest prawnym, a zarazem biologicznym opiekunem dziecka, ustalanie ojcostwa daje również możliwość dochodzenia opieki rodzicielskiej. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się niezbędnych informacji przed skierowaniem sprawy o ojcostwo do sądu.

 

Jak ustalić ojcostwo? Poznaj przepisy z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 

 

W ujęciu prawnym określenie ojcostwo ustala pochodzenie dziecka od danego mężczyzny i związany z tym faktem stosunek prawny pokrewieństwa. W konsekwencji nabywa on zarówno prawa jak i obowiązki wobec dziecka. Poza stosunkiem prawnym występuje jeszcze stosunek biologiczny definiujący ojcostwo jako więź biologiczną pomiędzy ojcem, a dzieckiem. Do ustalania ojcostwa dochodzi wtedy, kiedy ojcostwo prawne nie pokrywa się z biologicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce ustalanie ojcostwa następuje na trzy sposoby:

 

  1. w wyniku domniemanie ojcostwa,
  2. w wyniku uznania ojcostwa,
  3. w wyniku sądowego ustalenia ojcostwa.

 

Warto wiedzieć, że domniemanie ojcostwa można przeprowadzić tylko i wyłącznie, gdy dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeńskiego lub 300 dni po jego zakończeniu. Jeśli chodzi o drugi sposób to uznanie ojcostwa dotyczy dziecka spoza związku małżeńskiego. Przeprowadzane jest z udziałem kierownika urzędu stanu cywilnego. Mężczyzna musi złożyć oświadczenie, że jest ojcem dziecka lub wyraża zgodę na uznanie się za ojca.

 

Sądowe ustalanie ojcostwa – sprawdź na co się przygotować

 

W przypadku, kiedy nie doszło do uznania ojcostwa w urzędzie stanu cywilnego oraz kiedy pary nie mogą dojść do porozumienia jedyną możliwością jest sądowe ustalenie ojcostwa. Oczywiście pierwszym krokiem jest napisanie pozwu, a także określenie żądań. Musisz mieć świadomość, że matka może wnioskować o przyznanie alimentów, a także zwrotu kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Pozew o ustalenie ojcostwa może również wnieść dziecko pełnoletnie. Tutaj niezbędna okazuje się być pomoc doświadczonego prawnika z zakresu prawa rodzinnego. Zajrzyj na stronę https://www.adwokatchojka.pl/ i skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Pomogą Ci nie tylko prawidłowo sformułować pozew, ale także wskażą jakie żądania możesz zgłosić. Przed skierowaniem sprawy do sądu warto również wykonać test DNA na ojcostwo, co zdecydowanie przyśpieszy całe postępowanie sądowe. Prawnicy z kancelarii Chojka Kancelaria Adwokacka posiadają wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu spraw związanych z ustalaniem ojcostwa. Zwróć uwagę, że nie ma wskazanego terminu w jakim musi dojść do zakończenia sprawy. Dobry adwokat na podstawie zebranych dowodów przygotuje skuteczną taktykę prowadzenia sprawy, co zwiększy Twoją szansę na szybsze zakończenie procesu z satysfakcjonującym wyrokiem.

 

Artykuł Partnera

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *