Poprzez Pismo Święte lepiej poznają Chrystusa


XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

26 kwietnia całej w Polsce odbyły się etapy diecezjalne XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W Częstochowie o laur walczyło blisko 120 uczniów z prawie 40 szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji częstochowskiej. Zakres tematyczny tegorocznej edycji obejmował Pisma Janowe

Uroczystą inaugurację w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, przy ul. Św. Barbary zainicjował ks. bp Jan Wątroba. Obecny podczas finału Konkursu poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński podkreślił jego znaczenie dla polskiej, w tym także częstochowskiej kultury. Poseł Giżyński przypomniał, iż u podstaw narodowej kultury i tożsamości, wyrażonej w ojczystym języku leży szesnastowieczny przekład Biblii, autorstwa jezuity ks. Jakuba Wujka, który po dziś dzień pozostaje najcenniejszym i najbardziej uduchowionym, polskim tłumaczeniem Pisma Świętego.

Po teście pisemnym do ścisłego finału zakwalifikowało się siedmiu uczniów. Wysoki poziom wiedzy uczestników docenił przewodniczący jury ks. dr Jacek Molka. Po części pytań ustnych pierwsze miejsce – bezapelacyjnie – zajęła Dominika Borowska z LO im. C. K. Norwida w Częstochowie, drugie – Patryk Kęsik z LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, trzecie – Karolina Mateja z Praszki. Następnie kolejno uplasowali się: Agnieszka Białas z LO im. Sucharskiego w Myszkowie, Marta Hryciuk z Norwida, Maciej Orman z Norwida i Tomasz Podlewski z LO. Im. r. Traugutta. Nagrodę pocieszenia otrzymała Andżelika Kałuska z Radomska. Trójka zwycięzców przystąpi do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 7-8 czerwca 2010 w Niepokalanowie.
Laureatka do konkursu przygotowała się samodzielnie, pilnie czytając Pismo Święte. – To mój pierwszy udział w konkursie, tym bardziej cieszy jego rezultat. Biblia zawsze towarzyszy mojej rodzinie. Jej najważniejszy przekaz – miłość, która płynie z Pism Janowych – bardzo optymistycznie nastawia do świata. Zgłębiając treść Pisma Świętego lepiej poznajemy Chrystusa – mówi Dominika Borowska.
Swoimi refleksjami podzielili się z nami również uczniowie z Myszkowa: Anna Kowalska, Żaneta Męcik i Marek Fiutek z Technikum nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którym nie udało się sięgnąć po najwyższe laury. – Religia jest moją pasją, dlatego zdecydowałam się na udział w konkursie. W ten sposób nabywam nowe doświadczenia i poszerzam swoją wiedzę – mówi Żaneta Męcik. – Bliski kontakt z Pismem Świętym uczy nas wiary, pogłębiamy ją i lepiej rozumiemy – dodają Anna Kowalska i Marek Fiutek.
Z przebiegu konkursu zadowolona jest Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, inicjatora i organizatora konkursu.
– 23 marca do etapu szkolnego w całej Polsce przystąpiło 26 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w naszej archidiecezji około tysiąca. Coraz więcej młodych ludzi jest zainteresowanych konkursem, a to znaczy, że coraz więcej młodzieży angażuje się w dzieło biblijne i czyta Pismo Święte. Młodzi zaczynają rozumieć sens i wartość Biblii, która ma być dla nich drogowskazem. Za udział w konkursie nie dodatkowych punktów, ocen na świadectwie jak w przypadku olimpiad, to świadczy o tym, że uczniowie przystępują do niego potrzeby serca i bezinteresownie. Pytania konkursowe układają znani w Polsce bibliści. Młodzież podkreśla, że są coraz klarowniejsze. W tym roku pod kierownictwem dr. Mirosława Wróbla przygotowali je wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – mówi Izabela Tyras.
Ksiądz Tomasz Śleziak z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie po raz drugi kierował swoich uczniów do Konkursu. – To ważne przedsięwzięcie. Mobilizuje młodzież, by sięgnęła po treści mniej znane, by na co dzień zaczęła przebywać z Pismem Świętym. Poprzez Biblię uczymy interpretowania świata, rozwiązywania odwiecznych problemów. Również dzisiejsza młodzież poszukuje autorytetów, więzi międzyludzkich i własnego miejsca w świecie. Czasem odrzuca i kwestionuje to, co się jej podsuwa, ale jest to naturalne. Na zajęciach podejmujemy różne tematy, czasami dochodzi nawet do dość mocnej wymiany poglądów i argumentów. Ale to dobrze, lekcje religii powinny być kanwą wymiany myśli. Ja dzielę się moim spojrzeniem na świat, na wiarę, Kościół, przekaz Pisma Świętego i oczekuję od uczniów tego samego. Młodzież nie ma łatwo. Współczesny świat stwarza jej wiele barier i zamieszania ideowego, młodzi sugerują się obiegowymi opiniami, święcie w nie wierząc. To sprawia, że często są zagubieni, mają trudności z określeniem wartości. Rolą katechety, księdza, jest otworzenie im oczu. Powtarzam uczniom, by wnikliwie obserwowali rzeczywistość i umieli wartościować. By nie byli bezwładną, niemyślącą masą, którą w każdą stronę można popchnąć i do wszystkiego nakłonić. Życzę młodym, by byli odpowiedzialni za swoje życie, za wolność, za wybory które podejmują. Tego uczył nas sługa Boży Jan Paweł II i to stoi przed wszystkimi, ale przed młodymi szczególnie, bo oni są przyszłością Kościoła, społeczeństwa, naszego narodu.
Laureaci centralnego finału otrzymują indeksy na wyższe uczelnie: Uniwersytet Opolski, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Laureaci otrzymują również nagrody rzeczowe. W Częstochowie konkurs wsparli: Oczyszczalnia Ścieków Warta S.A., posłowie Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński i Jadwiga Wiśniewska, Edycja św. Pawła, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział regionalny w Częstochowie, Starostwo Powiatowe, częstochowska malarka Anna Przewłocka, Michał Dziewior – właściciel piekarni MAJAMI.
Finaliści diecezjalni z całej Polski spotkają 13-14 maja w Częstochowie na III Spotkaniu Młodych z Biblią.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *