Patriotyczna wieczornica


„Zabrali dzieciom ojców,
dali żonom serca rozdarte”

Symboliczny ołtarz z ogromnym krzyżem, opasanym flagą narodową oraz obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W tle zdjęcia św.p. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką, nazwy tragicznych dla Polaków miejsc: Katyń, Miednoje, Smoleńsk. Zapalone znicze.
W takiej scenerii młodzież SPSK – Publicznego Gimnazjum SPSK im. św. Józefa i Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnym – zaprezentowała niezwykle przejmujący montaż słowno-muzyczny, poświęcony pamięci 22 tysiącom polskich oficerów zamordowanym przez Rosjan w 1940 roku w Katyniu, Miednoje, Twerze oraz poległym Polakom w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Nad spektaklem uczniowie pracowali przez wiele dni pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Michała Janica, pomysłodawcy i twórcy wieczornicy. Efekt ich artystycznego przekazu głęboko patriotyczno-poetyckiej treści dał publiczności wiele wzruszeń.
– Przeżyliśmy nietypową lekcję wychowania patriotycznego. Bardzo wzruszającą lekcję – powiedziała po spektaklu Władysława Tkaczyk, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie. Bardzo wzruszony prezentacją był również naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak. – To ogromna wartość w tak przejmujący sposób wpajać młodemu pokoleniu polską historię, przypominać tragiczne wydarzenia i ludzi, o których musimy zawsze pamiętać – mówił naczelnik. Podkreślił, że zależy mu na wychowaniu uczniów w duchu miłości do ojczyzny. – Pragnąłbym, by w każdej szkole powstała izba pamięci. Ogłosimy konkurs z taką ideą. Kolejnym przedsięwzięciem będzie konkurs dotyczący dwóch honorowych obywateli Częstochowy: Papieża Jana Pawła II i ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Z panem prezydentem przyjaźniłem się. Na ręce pani dyrektor przekażę kilka książek dotyczących jego osoby – dodał naczelnik Stefaniak.
Wieczornica rozpoczęta hymnem państwowym, Bogurodzicą zakończyła się odczytaniem, przez Michała Janica Apelu Poległych i wspólnym odśpiewaniem Roty. Dyrektor Zespołu Janina Grewenda, podkreśliła, że ideą szkół jest wychowanie dzieci w duchu miłości do Boga i Ojczyzny.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *