Jak podał PAP Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie wystawił na licytację zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu (powiat częstochowski, województwo śląskie) – pochodzącą z XVII w. rezydencję rodów magnackich. Wartość działek i zabudowań oszacowano na ponad 3,8 mln zł. Cena wywoławcza to 75 procent wycenionej nieruchomości – 2,86 mln zł. Termin pierwszej licytacji wyznaczono na 3 kwietnia.
Obiekt od 2015 roku należy do prywatnego właściciela, przedsiębiorcy z branży śmieciowej. Jego zaniechania sprawiły, że zamek, będący dziedzictwem narodowym, popadł w ruinę. Przeciwko właścicielowi toczy się obecnie postępowanie w Prokuraturze Częstochowskiej w sprawie zniszczenia pałacu.
Smaczku sprawie dodaje, fakt, że od wielu lat władze Koniecpola chcą wziąć w swoją opiekę ten swój najcenniejszy zabytek. Na sesji Rady Miejskiej 4 marca 2021 roku podjęto nawet uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Niestety, mimo usilnych starań włodarzy miasta i gminy Koniecpol, samorządowi nie udało się zakupić podającego w ruinę zabytku. Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Michał Kasprzak podkreśla, że na informację o licytacji czekało wielu mieszkańców Koniecpola i teraz jest szansa, że niszczejący zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich przejdzie w nowe ręce. Czy zatem teraz burmistrz Ryszard Suliga podejmie się wykupu zabytku?
W skład nieruchomości wchodzą: pałac o powierzchni 1,5 tys. mkw., dwie oficyny (łącznie niemal 1 tys. mkw.), dawny hotel (590 mkw.) i niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia. Przedmiotem sprzedaży jest również teren o łącznej powierzchni 5,67 ha, w tym park ze starodrzewem i wybetonowany zbiornik wodny (4 tys. mkw.) powstały z przebudowy stawu. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Północna część obszaru – ze zbiornikiem wodnym i budynkiem hotelu – widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren sportu i rekreacji, natomiast grunt z pozostałymi obiektami przeznaczono na parki, skwery czy ogrody.
Trochę historii
Zespół pałacowy w Koniecpolu powstał w miejscu wcześniejszego zamku. Budowę nowej siedziby rozpoczął w 1603 r. wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski, później kontynuował ją jego syn Stanisław, późniejszy wielki hetman koronny. Rezydencja należała do rodu Koniecpolskich do 1719 r. Kolejnymi właścicielami byli: Walewscy, Lubomirscy, a od 1754 r. Czapscy. Spadkobiercami Czapskich zostali Potoccy. Za ich czasów pałac został gruntownie przebudowany. W ich rękach nieruchomość pozostawała do II wojny światowej. W 1945 r. pałac został spalony.
Rezydencja powstała w stylu klasycystycznym, z wykorzystaniem starszej budowli, przebudowana i odbudowana po zniszczeniach powojennych – przypomina Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w serwisie zabytek.pl. Najstarszym fragmentem budowli jest skrzydło pałacu od strony północnej, wzniesione na planie kwadratu z dwiema przybudówkami. Skrzydło zostało włączone do budowli z XVII w. Z okresu zamku pochodzi też baszta – opisuje NID.
Po wojnie tereny zostały upaństwowione, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce nowo powstałych Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. W trakcie odbudowy w latach 1956-67 korzystano z zachowanej ikonografii. Basztę oddano do użytku w 1974 roku. Do 2012 r. w pałacu działał Dom Kultury, a na jego zapleczu niewielki hotel. W 2011 r. zespół pałacowy odzyskał jeden ze spadkobierców, Paweł Potocki, który w 2015 r. sprzedał go obecnemu właścicielowi, przedsiębiorcy z Kielc.
Warto też przypomnieć historię zakupu obiektu przez prywatnego właściciela. Spadkobiercy odzyskali nieruchomość, stanowiącą Zespół Pałacowo-Parkowy, na podstawie ostatecznej decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25.01.2011 r. W sierpniu 2012 r. przez poprzednie władze samorządowe została podpisana ugoda, dotycząca zrzeczenia się gminy Koniecpol roszczeń odszkodowawczych za nakłady poniesione na odbudowę Pałacu w zamian za zwrot Pałacu. Pan Potocki miał również jako rekompensatę otrzymać nieruchomości w pobliżu miejscowości Radoszewnica. W 2012 r. została podpisana stosowna umowa przedwstępna, przewidująca podpisanie umowy przenoszącej własność do czerwca 2013 r. Gmina na własny koszt dokonała podziałów geodezyjnych nieruchomości, jednak cała sprawa zamiany i podziału działek zamilkła i władze samorządowe nie podjęły dalszych działań. Dokonano zatem podziału nieruchomości na 2 działki: o powierzchni 2,0000 ha (część terenu z basenem i hotelem oraz częścią parku) oraz o powierzchni 3,6533 ha (zasadnicza część parkowa, pałac, altana z łącznikiem, oficyna północno – zachodnia i oficyna południowo – wschodnia). W konsekwencji do podpisania umowy przenoszącej własność z nie doszło, a Pałac przeszedł w ręce prywatne.
Wybrane w roku 2015 władze gminy próbowały jeszcze rozmawiać z pełnomocnikiem Pawła Potockiego w sprawie możliwości zagospodarowania terenu pałacu i parku, jednak w bardzo szybkim czasie doszło do jego sprzedaży i zakupu przez prywatną osobę. Nieruchomość o powierzchni 5,6748 ha wraz z wszystkimi zabudowaniami została ostatecznie gminie odebrana. Po zakupie właściciel zamknął obiekt i do dnia dzisiejszego nie prowadzona w nim żadna działalność.
fot. Wikipedia