Procedura wyboru dyrektora teatru trwała od kilku miesięcy. Ostatecznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło zgodę na tryb pozakonkursowy, który w rezultacie doprowadził do wyboru Olafa Lubaszenki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Będzie on po Henryku Talarze, Marku Perepeczce i Piotrze Machalicy kolejnym dyrektorem z bogatym aktorskim życiorysem. Olaf Lubaszenko jest również doskonałym reżyserem teatralnym i filmowym.
Podczas konferencji prasowej 17 sierpnia 2022 r. Olaf Lubaszenko opowiadał o swoim pomyśle na miejski teatr oraz o wcześniej przedstawionej koncepcji programowej podczas spotkania z dziennikarzami w teatrze. – Funkcjonowanie częstochowskiego Teatru jest możliwe przede wszystkim dzięki finansowaniu ze środków miejskich. Dotacja samorządowa stanowi lwią część budżetu tej instytucji. Oczywiste jest więc dla mnie, że Teatr im. Adama Mickiewicza powinien być jak najbliżej związany z miastem i jego mieszkańcami. Oferta programowa takiego teatru również powinna być zróżnicowana. Naturalnie wiele scen działa właśnie w ten sposób. Kluczowe są proporcje, co do konkretnych tytułów, nazwisk i projektów; wszystko w przemyślanym porządku osadzone na osi czasu. Urozmaicony i zrównoważony repertuar powinien być oczywiście mieszanką tekstów klasycznych i współczesnych, tych lekkich o charakterze zdecydowanie rozrywkowym z pozycjami dramatycznymi. Kluczowa dla mnie będzie tu dbałość o zachowanie właściwych proporcji, zarówno pod kątem artystycznym, jak i ekonomicznym.
Procedurę powołania nowego dyrektora przedstawił zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. Miasto jako organizator, po dwóch nierozstrzygniętych konkursach na stanowisko dyrektora teatru i zainteresowaniu wyrażonym przez Olafa Lubaszenko, wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na powołanie na okres trzech sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2025 r.) – bez przeprowadzana konkursu. Minister wyraził zgodę. Wystąpienie z wnioskiem poprzedziło uzyskanie przez organizatora opinii właściwych związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.
BIOGRAM:
Olaf Lubaszenko (Olaf Linde) – aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Urodzony we Wrocławiu w 1968 r. Debiutował w 1981 roku rolą Kamila w serialu TVP „Życie Kamila Kuranta”.
Wystąpił w ok. 80 filmach fabularnych, zagrał też w wielu serialach i przedstawieniach Teatru Telewizji. Pracował jako asystent reżysera z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Wyreżyserował 6 filmów fabularnych i kilka seriali oraz przedstawień telewizyjnych.
Na scenie debiutował w 1988 roku, zagrał ponad dwadzieścia ról teatralnych. Aktor związany z warszawskimi teatrami Capitol i Kamienica, a także z krakowskim Teatrem Stu.
Wyreżyserował kilkanaście spektakli teatralnych. Laureat nagród polskich i zagranicznych, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”, „Czeskiego Lwa” i „Złotej Kaczki” – nagrody czytelników czasopisma „Film”.
Od 2011 roku do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Najważniejsze role filmowe: „Krótki film o miłości”, „Kroll”, „Demony wojny według Goi”, „Operacja Samum”, „Piłkarski poker”, „Zabić Sekala”, „Pogranicze w ogniu”, „Ekstradycja”, „Sfora”, „Odwróceni”, ‚Blondynka”, „Stulecie Winnych”.