Laureatek i laureatów było wielu – do wręczenia były bowiem nagrody w miejskich programach, medale ,,Merentibus’’, tytuły ,,Promotor częstochowskiej gospodarki” czy nagrody za prace naukowe promujące Miasto…
,,Merentibusy’’
to odznaczenia, które przyznaje prezydent Częstochowy za szczególne zasługi dla miejskiej społeczności i samorządu lokalnego. Tym razem odebrały je dwie osoby – Aneta Janik-Barciś i Adam Mroczek.
Aneta Janik-Barciś jest ekspertką zarządzania ludźmi, komunikacji i budowania zespołów. Działa od 15 lat, prowadząc z młodzieżą szkolenia i warsztaty mające kompleksowo przygotować ją do wkroczenia na rynek pracy, oswajać z rozmową rekrutacyjną i uczyć poprawnego pisania CV. Jest wiceprzewodniczącą Komisji ds. Kształcenia Zawodowego w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, członkinią Powiatowej Rady Rynku Pracy przy częstochowskim PUP oraz prezeską Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa. Napisała wiele branżowych tekstów.
Drugi laureat ,,Merentibusa” – Adam Mroczek – jest zasłużonym częstochowskim muzykiem i pedagogiem. Znany jest z gry na organach i z kierownictwa chóru. Studia ukończył w Katowicach i Krakowie. Był wieloletnim dyrektorem średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie – dziś należącej do Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Pełnił tę funkcję od 1978 aż do 2007 roku. Pracował też w Społecznym Ognisku Muzycznym, był jednym z organizatorów Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dzisiejszego UJD). W 1975 r. założył Częstochowskie Towarzystwo Muzyczne. Jest laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury m.in. za zapoczątkowanie międzynarodowej wymiany uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego a Jugendmusikschule Pforzheim (Niemcy).
Za zasługi dla Województwa Śląskiego
Spotkanie noworoczne było też okazją do wręczenia wyróżnienia za zasługi dla Województwa Śląskiego. Tym razem przyznane zostało ono na wniosek naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego. Z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka odebrała je Beata Strzelecka-Mach – wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie. Z wykształcenia jest germanistką, na co dzień angażuje się w działania na rzecz rozwoju lokalnego środowiska edukacyjnego. Jest koordynatorką pomocy dla Polek i Polaków – w tym dzieci – na dawnych, wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej, przy współpracy z Towarzystwem Patriotycznym ,,Kresy’’. Stale angażuje się w działania na rzecz szkoły w Szumsku na Litwie.
,,Częstochowa Wspiera Seniorów”
Tak jak w poprzednich latach, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przyznał nagrody za działania spójne z programami miasta. I tak w kategorii ,,Częstochowa Wspiera Seniorów” nagroda przypadła Elżbiecie Markowskiej, od 2013 roku działającej na rzecz środowiska senioralnego. Kieruje pracami Centrum Aktywności Seniorów, jest członkinią Partnerstwa Częstochowa Seniorom i Częstochowa Osobom Niepełnosprawnym, a także Częstochowskiej Rady Seniorów. Jej działania skupione są na aktywizacji i wsparciu seniorów i seniorek. W ramach CCAS zainicjowała powstanie miejsca, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zainteresowania. Jest także Prezeską Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.
,,Kierunek Przyjazna Częstochowa”.
Klub Sportowy Norwid nagrodzono w kategorii ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Spod jego skrzydeł przez ponad 20 lat wyszło wielu znakomitych siatkarzy, jak Piotr Gruszka, Łukasz Żygadło, Paweł Woicki, czy aktualni reprezentanci Polski – Bartosz Bednorz i Mateusz Bieniek. Dzięki pracy wielu osób związanych z klubem, ,,Norwid’’ wywalczył sobie silną markę w polskiej siatkówce. Nagrodę odebrali prezes Lesław Walaszczyk oraz dyrektor Łukasz Żygadło.
„Lepsza Komunikacja w Częstochowie”
W kategorii „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” nagroda powędrowała do Huty Stalowa Wola S.A. oddział Autosan w Sanoku. Dzięki współpracy z firmą, częstochowskie pasażerki i pasażerowie mają możliwość korzystania z całkowicie zeroemisyjnych autobusów, wyposażonych w automatyczne zliczarki potoków pasażerskich, dynamiczną informację, porty USB czy pełną klimatyzację. Dopełnieniem współpracy było zrealizowanie w 2023 roku zamówienia na kolejne 4 ,,elektryki” w parametrach skonfigurowanych według częstochowskiego zamówienia. Nagrodę dla ,,Autosanu” odebrał prezes Maciej Borecki.
,,Teraz Lepsza Praca’’
W ramach programu ,,Teraz Lepsza Praca’’ odbywa się konkurs ,,Promotor Częstochowskiej Gospodarki”. Wyróżniono w nim kilka podmiotów. W imieniu Gabinetu Audioprotetycznego ,,Oto Słyszę’’ nagrodę odebrała jego właścicielka Małgorzata Urbańska. Domeną gabinetu są aparaty słuchowe i systemy wspomagające słyszenie, a misją – pomoc osobom niedosłyszącym w powrocie do normalnej komunikacji. Nagroda przypadła też Fundacji Ucz się Zdrooowia – odebrała ją prezeska zarządu Małgorzata Stanior. Fundacja edukuje konsumentki i konsumentów w zakresie ekologii i zdrowego żywienia, zwracając szczególną uwagę m.in. na dobroczynność kiszonek i miodów smakowych oraz suplementów DuoLife. Katarzyna i Paweł Koćwin odebrali natomiast nagrodę dla Grupy Argo Navi – partnera Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, świadczącego usługi w zakresie pomocy publicznej – zarówno dla międzynarodowych koncernów, jak i mniejszych, rodzinnych firm.
,,Promotor Częstochowskiej Gospodarki 2023”
Nagroda Główna w konkursie oraz tytuł ,,Promotora Częstochowskiej Gospodarki 2023”powędrowały do Asten Group – firmy, która od niemal ćwierć wieku wyróżnia się na rynku ogólnopolskim i lokalnym, a ostatnio również międzynarodowym. Jej atutami są wielomarkowa struktura i wszechstronność, a w wielu obszarach także pionierski charakter działań. W ramach jej struktury funkcjonuje siedem marek (Plastigo, Shini Europe, Ozzone, VIKK, Adino, Havier, Technigo) specjalizujących się w różnych branżach – handlu, dystrybucji, projektowaniu graficznym czy zarządzaniu ludźmi. Gratulacje i nagrodę dla firmy odebrał prezes zarządu Asteniusz Myśliwiec.
Laureatem Nagrody Specjalnej został z kolei Uniwersytet Jana Długosza, reprezentowany podczas wieczoru przez rektor prof. dr. hab. Annę Wypych-Gawrońską. UJD odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku miasta i regionu poprzez swój dynamiczny rozwój i nowoczesne podejście do edukacji. W 2023 roku uczelnia uzyskała status uniwersytetu klasycznego i europejskiego, potwierdzając tym samym osiągnięcie najwyższych standardów akademickich i ścisłe przestrzeganie wartości europejskich. Poprzez współpracę z różnymi instytucjami UJD wspiera inicjatywy społeczne, dbając o rozwój kultury, sportu, edukacji, ochrony środowiska czy zdrowia publicznego.
Nagrodzone prace magisterskie
Poznaliśmy też laureatki i laureatów Nagrody Prezydenta Miasta za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z promocją Częstochowy. I tak do Klaudii Chabinowskiej powędrowało wyróżnienie – oraz czek na 1 tys. zł – za pracę inżynierską ,,Projekt koncepcyjny modernizacji skweru Solidarności w Częstochowie”, powstałą na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Za pracę inżynierską ,,Opracowanie projektu techniczno-wykonawczego złożonych konstrukcji iluminacji świetlnych wpisanych w krajobraz urbanistyczny”, powstałą na Uniwersytecie Jana Długosza, wyróżniono Marcina Wojtaka (także otrzymał czek na 1 tys. zł). Natomiast nagrodę główną za najlepszy doktorat – zatytułowany ,,Środki społecznego przekazu w ewangelizacji na przykładzie archidiecezji częstochowskiej w latach 2001-2021. Studium teologiczno-pastoralne” – powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, wraz z czekiem na 3 tys. zł, odebrał ks. Krzysztof Gryz.
fot. Urząd Miasta
1 komentarz
Kompletnie niezrozumiała jest ta promocja dziadostwa na trzy miesiące przed wyborami.