Modlitwa za Powstańców Warszawskich


Jak co roku częstochowskie środowiska patriotyczne zorganizowały uroczystości czczące pamięć częstochowskich Powstańców Warszawskich, w tym szczególnie Wojciecha Omyły „Wojtka” i harcm. Eugeniusza Stasieckiego.

14 sierpnia 2022 roku, we Mszy Świętej w Archikatedrze Częstochowskiej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Włodzimierz Kowalik, oraz w złożeniu kwiatów pod tablicą pamięci „Wojtka”, przy ul. Krakowskiej 36, uczestniczyli parlamentarzyści – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński i senator Ryszard Majer oraz pełnomocnik Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Matyszczak i wiceprzewodnicząca częstochowskiej „Solidarności” Dorota Kaczmarek. Doroczne obchody zorganizowało Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”, z przewodniczącym Krzysztofem Garusem na czele.

Wiceminister Szymon Giżyński swoje przemówienie rozpoczął od przypomnienia słów wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podkreślił, że w pierwszych dniach sierpnia cała Polska honoruje Powstanie Warszawskie. – To słowa zbudowane na uczuciu, wierze i szacunku. Ważnym, symbolicznym przesłaniem wynikającym z wypowiedzi Pana Wicepremiera Piotra Glińskiego było także to, że my wszyscy wywodzimy się duchowo z Powstania Warszawskiego. Pan Premier zmierzył się także z mitem, nieprawdą i dywagacjami, które – niestety – pojawiają się w przestrzeni medialnej i publicznej. Zmierzył się z pytaniem: czy Powstanie Warszawskie to był błąd, czy to była dobra czy zła decyzja?” Jako socjolog i filozof historii stwierdził, że Powstanie Warszawskie było wielkim, dramatycznym, tragicznym i heroicznym czynem, ale czynem nieuniknionym. Nieuniknionym w najwyższym sensie, jakie Powstaniu nadał Pan Prezydent Lech Kaczyński: spuścizny patriotycznego wychowania II Rzeczypospolitej, postawy naszych najwspanialszych w historii elit, które mówiły w imieniu narodu, będąc światłą i mądrą jego częścią. Przywódczą częścią. I to spowodowało fenomenalne skutki: zbudowanie patriotycznej świadomości i jednocześnie prawie 400-tysięcznej armii, która rwała się do boju, aby Polskę ocalić według parametrów niepodległościowych, według naszych wielkich pragnień, żeby Polska po II wojnie światowej była wolnym narodem i niepodległym państwem. Świadom tego Pan Prezydent Lech Kaczyński, po wielu latach bojów, doprowadził do utworzenia w Warszawie Muzeum Powstania Warszawskiego. To dzieło ma charakter ogólnopolski oraz edukacyjne i moralne znacznie dla wszystkich Polaków – żyjących w Polsce i poza granicami naszego kraju. Za tym czynem poszedł czyn następny, także związany z Powstaniem Warszawskim – etos Żołnierzy Wyklętych. O tym też – w ciągu historycznego patriotyzmu – pamiętamy – mówił wiceminister Szymon Giżyński. Nawiązując do związanych z Częstochową bohaterów Powstania Warszawskiego – Wojciecha „Wojtka” Omyły oraz harc. kpt. Eugeniusza Stasieckiego, wiceminister Giżyński wyraził swą wdzięczność za ich heroizm, za miłość do Ojczyzny. – Dzięki tym bohaterom, jak Wojtek Omyła i Eugeniusz Stasiecki, dzisiaj, w realiach Częstochowy, możemy oddawać hołd Powstaniu Warszawskiemu – zaznaczył wiceminister Szymon Giżyński.

ANNA STĘPIEŃ

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *