Mobilne płuca już wyjechały z Częstochowy. Pokazały, że w Częstochowie oddychamy brudnym powietrzem
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” czternaście dni na Starym Rynku w Częstochowie, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na śnieżno-białej materii pokrywającej instalację. Zmieniła ona kolor na czarny, co dowodzi, że w częstochowskim powietrzu smog jest gęsty.
Konstrukcja stanęła w Częstochowie w ramach kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” i nie tylko ma za cel pokazać jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim zachęcić do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu. Podczas spotkania dla mediów organizatorzy przedstawili porównawczo materiał zamontowany na płucach w 2022 roku, podczas funkcjonowania instalacji w analogicznym okresie czasu na Placu Rady Europy (pierwsze zdjęcie). – Jak widać porównanie wyraźnie pokazuje, jaki mamy straszny smog na Starym Mieście w Częstochowie. Warto dodać, że teraz jak i poprzednio stacja pomiarowa GIOŚ nie odnotowała bardzo wysokich stężeń dla PM10, zatem strach pomyśleć jak wyglądają nasze płuca w przypadku przekroczenia normy dobowej dla pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku mieliśmy 34 dni z przekroczonym stężeniem średnio-dobowym dla PM10, wszystkie przypadają na sezon grzewczy. Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM 10 – mówi Hubert Pietrzak, lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego
W spotkaniu uczestniczyli również architekci z SARP Częstochowa: Marcin Cieśla i Hubert Wąsek (na drugim zdjęciu od lewej). Padła intrygująca i ciekawa zapowiedź ze strony obu organizacji, połączyły siły w tej sprawie i wnioskują o ustanowienie pomnikiem przyrody klonu – drzewa rosnącego tuż za miejscem postawienia instalacji Mobilnych Płuc (trzecie zdjęcie). – Drzewo spełnia kryteria opisane w § 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, poprzez wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego gatunku w skali gminy oraz regionu ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne – informuje architekt Hubert Wąsek.
– Klon na Starym Rynku w Częstochowie, mocno wpisany w pamięć miasta, stanowi – o czym informuje umieszczone oznaczenie – znak-symbol zakończenia Szlaku Orlich Gniazd, tak ważnego dla naszej tożsamości regionalnej. Jest też już ostatnim tak dużym drzewem w tym miejscu stanowiącym jego naturalne płuca przez większość roku – dodaje Pietrzak z CzAS.
UG
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
5 komentarzy
Jakość powietrza jest coraz gorszą.
Te płuca to fajna sprawa
Widziałam te płuca, robi wrażenie.
Dobrze, że każdy może zobaczyć czym oddychamy i jak to wpływa na nasze zdrowie
Fajny projekt.