Dni Książki w Częstochowie 16 maja – 5 czerwca


16 maja (poniedziałek), godz. 11:00 – otwarcie 9. Dni Książki połączone z wernisażem wystawy „Jubileusze częstochowskich czasopism” – prezentacja częstochowskiego czasopiśmiennictwa ze zbiorów własnych Biblioteki Publicznej, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego, Archiwum Państwowego i „Głosu Hutnika”.
Biblioteka Główna, Al. NMP 22.

16 maja (poniedziałek), godz. 11:00 – otwarcie 9. Dni Książki połączone z wernisażem wystawy „Jubileusze częstochowskich czasopism” – prezentacja częstochowskiego czasopiśmiennictwa ze zbiorów własnych Biblioteki Publicznej, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego, Archiwum Państwowego i „Głosu Hutnika”.
Biblioteka Główna, Al. NMP 22.

16 maja – 12 czerwca
instalacja przestrzenna Małgorzaty Dawidek Gryglickiej „Krótka historia przypadku”
Miejska Galeria Sztuki, Sala Poplenerowa, Al. NMP 64

16 – 31 maja
„Książki z autografem” – wystawa książek z dedykacjami i wpisami ich autorów; ze zbiorów własnych filii
Filia nr 8, ul. Księżycowa 2

18 maja (środa), godz. 12:00 i 17:00
spotkania dla młodzieży gimnazjalnej i wszystkich zainteresowanych z pisarzem, literaturoznawcą, tłumaczem, asystentem Wisławy Szymborskiej Michałem Rusinkiem
Miejska Galeria Sztuki, Aleja NMP 64

19 maja (czwartek), godz. 18:30
Dyskusyjny Klub Książki w Coffeeart – rozmowy o książce Michela Houellebecqua
„ Możliwości wyspy”.
Zaprasza Filia nr 8, ul. Księżycowa 2
Spotkanie: Coffeeart , ul. Kilińskiego 5

20 maja (piątek), godz. 10:00 i 12:00
spotkania dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z pisarzem Grzegorzem Gortatem.
Miejska Galeria Sztuki, Aleja NMP 64

20 maja (piątek), godz. 17:00
spotkanie z podróżnikiem, dziennikarzem, twórcą survivalu Jackiem Pałkiewiczem
prowadzenie: Krzysztof Muskalski
Biblioteka Główna, Al. NMP 22, sala odczytowa 202, II piętro

24 maja (wtorek), godz. 18:00
Dyskusyjny Klub Książki – rozmowa o książce Artura Perez-Reverte pt.„ Klub Dumas”.
Zaprasza Filia nr 1, Al. Niepodległości 11
Spotkanie odbywa się w Resto&Cafe 29, Al. NMP 29

26 maja (czwartek), godz. 10:00
Akademia w Bibliotece – wykład dr. Roberta Szweda pt.: „Dzieje rodu Męcińskich
z Żarek” dla młodzieży szkolnej i wszystkich zainteresowanych
Biblioteka Główna, Aleja NMP 22, sala odczytowa 202, II piętro

27 maja (piątek), godz. 10:00 i 12:00
spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i z młodszych klas szkół podstawowych
z pisarzem Rafałem Witkiem.
Miejska Galeria Sztuki, Aleja NMP 64

30 maja (poniedziałek), godz. 10:00 i 12:00
warsztaty tworzenia książki dla dzieci ze szkół podstawowych z ilustratorką Olą Cieślak.
Miejska Galeria Sztuki, Aleja NMP 64

31 maja (wtorek), godz. 10:00
„Akademia w Bibliotece”- wykład dr Grażyny Pietruszewskiej – Kobieli pt.: „Dlaczego lubimy literaturę fantazy?” dla młodzieży szkolnej i wszystkich zainteresowanych
Biblioteka Główna, Aleja NMP 22, sala odczytowa 202, II piętro

1 czerwca (środa), godz. 17:00
spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem Jackiem Hugo – Baderem
prowadzenie: Krzysztof Muskalski
Miejska Galeria Sztuki, Aleja NMP 64

3 czerwca, godz. 12:00
wernisaż wystawy „Przydrożne przenośnie” – prace autorstwa Mirosławy Truchta – Nowickiej – rzeźby inspirowane twórczością Czesława Miłosza.

oraz

„Czesław Miłosz a sztuki piękne” – spotkanie z dr hab. Agnieszką Czajkowską, prof. AJD z Instytutu Filologii Polskiej
Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45a

Informacje o autorach:

Małgorzata Dawidek Gryglicka – (ur. 1976) krytyk i teoretyk sztuki, artystka wizualna. Ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obroniła dyplomy z zakresu krytyki i promocji sztuki, rysunku oraz malarstwa. Studiowała również w Vysokiej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie. Obecnie jest asystentką w pracowni malarstwa ASP w Poznaniu i doktorantką w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórczyni poznańskiej galerii Enter.
Najważniejsze realizacje – poezje wizualne i książki – to: Krótka historia przypadku (1997), W górze jest niebo (1998), Słowo (1999), Wspólny pokój (1999), Kompozycja na… (2000), DE – kody (2003), Słownik introwertyczny, Słownik ekstrawertyczny (2004).

Michał Rusinek (ur. 1972) – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej. W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 roku otrzymał stopień doktora. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Jest autorem nazwy lepiej – gatunku literackiego stworzonego przez Wisławę Szymborską.

Grzegorz Gortat (ur. 1957) – nagradzany pisarz i tłumacz literatury anglojęzycznej. Powieść „Do pierwszej krwi” – o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów
w Warszawie, a zarazem powieść o dosłownie rozumianej inności ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce – otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2006 organizowanym przez polska sekcję IBBY(zajmującą się m.in. wydawaniem książek dla dzieci i młodzieży).

Jacek Pałkiewicz – dziennikarz i aktywny podróżnik-eksplorator naszych czasów, „członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie
Niestrudzony organizator wypraw na wszystkich szerokościach geograficznych globu
z zapałem dokumentuje pradawne kultury małych grup etnicznych, które pod niszczącymi wpływami naszej cywilizacji na zawsze znikają z powierzchni ziemi. (…) od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie. (…) zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach. (…) Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych.”

Krzysztof Muskalski – dr nauk medycznych, częstochowski okulista, podróżnik i fotografik

dr Robert Szwed – pracuje w Instytucie Historii w Zakładzie Historii XIX wieku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, wierszy oraz słuchowisk radiowych dla dzieci
i młodzieży. W 2004 roku za książkę „Plaża tajemnic” otrzymał 1. nagrodę w prestiżowym konkursie wydawnictwa ZNAK Popisz się przed dzieckiem. Współpracuje
z magazynem dla dzieci Świerszczyk i wydawnictwem edukacyjnym Nowa Era. Jako felietonista portalu Qlturka.pl publikuje recenzje, reportaże i teksty krytyczne dotyczące szeroko rozumianej kultury i sztuki dla dzieci.

Ola Cieślak (ur.1981 w Częstochowie) – grafik i ilustrator. Studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, uzyskując dyplom w Pracowni Projektowania Książki oraz
w Staadliche Akademie der Bildenen Künste w Stuttgarcie. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentowała m.in. w warszawskiej galerii wizytującej i galerii Farbiarnia. W 2009 roku debiutowała książkowo albumem „Love story” wydawnictwa Dwie Siostry. Mieszka i pracuje w Warszawie.

dr Grażyna Pietruszewska – Kobiela – pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Filologii Polskiej w Zakładzie Historii Literatury Polskiej XX wieku i Literatury Najnowszej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie; literaturoznawca; zakres prac badawczych: zjawiska zachodzące w obrębie różnych nurtów literatury XX i XXI wieku, korespondencja sztuk, literatura kobieca i feministyczna.

Jacek Hugo-Bader (ur.1957) – polski dziennikarz i reportażysta; od roku 1990 związany z „Gazetą Wyborczą”. Słynie z różnych wcieleń. Ukończył pedagogikę, ale „dla chleba
i przyjemności” pracował nie tylko jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, lecz także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, właściciel firmy kolportażowej i sprzedawca w sklepie spożywczym.
Specjalizuje się w reportażach z Rosji.
Otrzymał nagrody: Grand Press (1999 i 2003) i Bursztynowego Motyla 2010 za książkę „Biała gorączka”. Książka ta została również nominowana w 2010 roku do Nagrody Literackiej Gdynia.

Mirosława Truchta – Nowicka – (ur. w 1966), dyplom uzyskała w 1994 w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie na Wydziale Projektowania Plastycznego u prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa. Zetknięcie się z Teatrem Lalki i Aktora “Pinokio” w Łodzi – zaowocowało zmianami w twórczości plastycznej i pojawiła się Lalka-Rzeźba. Źródłem sugestii stał się świat mitów, legend i ludowych podań. W efekcie powstały cykle tematyczne:
– “Z Miłości do Książki” – moliki książkowe;
– “Z Krainy Bajek” – lalki inspirowane literaturą dziecięcą;
– “Na Wapienniku” – postaci z baśni i legend jurajskich;
– “Z Piasku i Wiatru” – lalki inspirowane mitami i podaniami japońskimi;
– “Pełne Blasku i Potęgi” – anioły oraz postaci do szopki bożonarodzeniowej;
– “W Lustrze Czasu” – lalki w strojach z epok historycznych;
– “Oswojone i Nazwane” – nie zawsze baśniowe – lalki bez komentarza;
– “Teatro pasión” – lalki inspirowane tańcem flamenco.
„Pracuje w wyjątkowym surowcu, jakim jest papier (…) Ta naturalna materia (kapryśna i zarazem niebywale cierpliwa, szorstka i jednocześnie subtelna (…) przenosi swoje cechy na postaci, w szczególny sposób je ożywiając i wzmacniając ich ciepło. (…) powstałe z “natury” stają się jej częścią i podlegają jej prawom.”

dr hab. Agnieszka Czajkowska – prof. AJD, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej XIX wieku; literaturoznawca; zakres prac badawczych: historia literatury XIX
i XX wieku.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *