Częstochowa wkraczając w wiek XIX, nie była ani pod względem administracyjnym, ani urbanistycznym, organizmem jednolitym. W niewielkiej bowiem od siebie odległości egzystowały dwa odrębne miasta, tak zwana Stara Częstochowa położona nad Wartą i Nowa Częstochowa zlokalizowana u podnóża Jasnej Góry.” tymi słowami – rozpoczęła się konferencja inaugurująca kolejny projekt edukacyjno-historyczny “Częstochowa 1826-914. Od połączenia do I wojny światowej. Gospodarka, przemysł, społeczeństwo i kultura.”
W czasie konferencji inauguracyjnej Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, podziękował za inicjatywę i zaangażowanie szkół współorganizujących niniejszy projekt:
Zespół Szkół Technicznych
Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych
Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Curie – Skłodowskiej
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
VI Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego
Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej
Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja
Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki
Szkoła Podstawowa nr 21 im. ks. Stanisława Kostki
Szkoła Podstawowa nr 38 im. L. Zamenhofa
Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca
W dzisiejszej sesji uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tematykę przybliżyli Grzegorz Basiński – Częstochowa 1826 – 1914, Andrzej Kuśnierczyk Połączenie Częstochowy i Jarosław Kapsa – Społeczeństwo Częstochowy. W ramach projektu przewidziane są konkursy tematyczne, gry terenowe, rajdy rowerowe,konferencje i wydanie okolicznościowej publikacji.
Zdjęcia: ZST
r