Z okazji Konstytucji 3 Maja częstochowska młodzież na Placu Biegańskiego zatańczyła poloneza.
W samo południe 6 maja 2024 roku uczniowie klas VII i VIII częstochowskich szkół – w sumie kilkaset osób, w ramach projektu ,,Poloneza czas zacząć”, przygotowanego przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Henryka Sienkiewicza, w pięknym stylu wykonali poloneza. Tytuł został zaczerpnięty z poematu Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz”, który w całości brzmi: Poloneza czas zacząć – Podkomorzy rusza/ I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza/ I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi/ I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
W tej pierwszej parze na pl. Biegańskiego z jedną z uczennic zatańczył zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski; w drugiej – naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski (pomysłodawca takich uroczystych, tanecznych spotkań na centralnym placu miasta).
Polonez towarzyszy Polkom i Polakom od stuleci – jest naszym najstarszym i chyba najbardziej rozpoznawalnym tańcem. Jego geneza sięga renesansowych dworów szlacheckich oraz ludowego tańca zwanego ,,chodzonym”. Polonez to taniec dostojny, uroczysty, akcentujący szacunek partnera do partnerki – dawniej: kawalera do damy – ale dość łatwy, co zapewniło mu sporą popularność. Polonez otwierał i zamykał uroczyste bale, a jego znajomość świadczyła o poziomie szlacheckiego wyrobienia. Swoją szczególną rolę odegrał m.in. w epoce zaborów – był wówczas jednym z nośników polskiej tożsamości.
Warto przypomnieć, że po wieloletnich staraniach, 5 grudnia 2023 roku, polonez został wpisany na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wcześniej, w 2015 roku, taniec znalazł się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynacją zabiegów o wpisanie poloneza na listę UNESCO zajmowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowane przez ministra Piotra Glińskiego, przy jednoczesny wsparciu środowiska tanecznego w Polsce.
(fot. Łukasz Kolewiński/UM)