Abp Wacław Depo odznaczył dyrektor Biura Prasowego @JasnaGóraNews Medalem św. Rodziny


Medalem Św. Rodziny Zasłużony Dla Archidiecezji Częstochowskiej abp Wacław Depo wyróżnił Izabelę Tyras, dyrektor Biura Prasowego @JasnaGóraNews za zaangażowanie na wielu polach służby dla częstochowskiego Kościoła i Jasnej Góry, działalność społeczną w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” i szerzenie wiedzy o Jasnej Górze także przez pracę dziennikarską.

Jak podkreślił abp Wacław Depo, odznaczenie to jest przede wszystkim podziękowaniem za dotychczasowe zaangażowanie na wielu polach służby dla częstochowskiego Kościoła i Jasnej Góry, w tym pracy dziennikarskiej. – To podkreślenie współpracy i odpowiedzialności, ale jest to równocześnie zachęta, żeby jeszcze bardziej wzmóc swoje wysiłki, aby dla innych było to pociągające, że z wiarą związane jest świadectwo. Dlatego chcę podziękować Pani Izabeli Tyras za jej dotychczasowa służbę i wypraszać Boże błogosławieństwo przez przyczynę Matki Bożej – powiedział metropolita częstochowski.

– Matka Boża Jasnogórska jest także patronką arch. częstochowskiej. Wszystko, co robię, zawodowo i społecznie, traktuję jako służbę właśnie Jej. Prowadzi mnie ten, który bezgranicznie Jej zawierzył – bł. Prymas Wyszyński, który jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – powiedziała Izabela Tyras.

Izabela Tyras od 26 lat jest dziennikarzem, swoją pracę związała z Jasną Górą. Z wykształcenia jest magistrem historii. Przez 26 lat była redaktorem Radia Jasna Góra, a od maja 2021r. jest dyrektorem Biura Prasowego @JasnaGóraNews. Jest też m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od 20 lat także jako przewodnicząca oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podejmuje szereg inicjatyw na polu społecznym, kulturalnym i oświatowym. Realizuje różne projekty adresowane do uczniów i nauczycieli, podejmując współpracę z instytucjami oświatowymi i edukacyjnymi, Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej. Szczególnym jej zainteresowaniem jest Jasna Góra, którą widzi także jako miejsce kształtowania uczuć patriotycznych i edukacji, gdzie nieustannie odbywają się „lekcje polskiego dziedzictwa”.

Wśród przedsięwzięć znalazły się m.in.: zainicjowanie i powstanie w 2009 r. ścieżki edukacyjno- dydaktycznej „Zło dobrem zwyciężaj”, obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego na Jasnej Górze (2013r.), zorganizowanie konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji”.

Izabela Tyras była też jedną z inicjatorek głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze 4 listopada 2018 r., w ramach edukacyjnego projektu „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Niepodległa.

Od 15 lat jest inicjatorką i organizatorką Konkursu na Wieczernikową Choinkę oraz Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Od 23 lat jest koordynatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w którym udział bierze co roku ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z prawie 1,5 tys. szkół. Jego głównym celem jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego, które ma wymiar uniwersalny i jest tym, co przemienia życie człowieka, ale daje też szansę na poznanie historii, kultury, języka. W ramach konkursu od 15 lat organizuje dla finalistów diecezjalnych z całej Polski Spotkanie Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Jest też zaangażowana w różne inicjatywy społeczne dotyczące historii, w tym m.in. odsłonięcia w Częstochowie popiersia kpt. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”, jednego z Żołnierzy Wyklętych, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej zbrojnej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *